USB 2.0'a takılı aygıtlar kendi kendine kapanıp açılıyor

AlpErbas

Decapat
Başlıkta belirttiğim gibi. USB 3.0 girişlerinde bir sıkıntı yok. USB 2.0 girişlerine bağlı aygıtlar ara sıra kendi kendine kapanıp açılıyor. Çözümü nedir?

Hocam yanlış anladınız galiba. Anakarttaki USB 2.0 girişlerini kastediyorum.
Bir USB aygıtını hızlıca ve üst üste takar ve çıkarırsanız, USB bağlantı noktası yanıt vermeyebilir. Bağlantı noktası bu durumdayken artık bir USB aygıtını tanımaz ve USB aygıtı çalışmaz.

Çözüm​

Bu sorunu düzeltmek için, aşağıdaki yöntemleri listelendikleri sırayla kullanın. Her yöntemin ardından, sorunun düzeltilmiş olup olmadığını görmek için USB aygıtını denetleyin. Sorun düzeltilmemişse sonraki yöntemi deneyin.

Bu makalede ayrıca bu yöntemler işe yaramazsa deneyebileceğiniz bir geçici çözüm de yer almaktadır.

Yöntem 1: Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak donanım değişikliklerini tarama​

Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak donanım değişikliklerini tarayın. Bilgisayarınız donanım değişikliklerini taradıktan sonra, USB bağlantı noktasına takılı olan USB aygıtını tanıyabilir ve böylece bu aygıtı kullanabilirsiniz.

Donanım değişikliklerini taramak için şu adımları izleyin:

1. Başlat'ı ve ardından Çalıştır'ı tıklatın.

Not Windows Vista çalıştırıyorsanız, Başlat'ı tıklatın ve ardından Aramaya Başla kutusunu kullanın.
  2. devmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın. Aygıt Yöneticisi açılır.
  3. Aygıt Yöneticisi'nde, bilgisayarınızı tıklatarak vurgulanmasını sağlayın.
  4. Eylem'i ve ardından Donanım değişikliklerini tara'yı tıklatın.
  5. USB aygıtının çalışıp çalışmadığını denetleyin.
Donanım değişiklikleri taranarak sorun giderilmişse işiniz tamamlanmış demektir. Bu yöntem sorunu düzeltemediyse Yöntem 2'ye geçin.

Yöntem 2: Bilgisayarı yeniden başlatma​

Yeni donanım taranarak sorun düzeltilemezse, bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra, USB aygıtının çalışıp çalışmadığını denetleyin.

Bilgisayar yeniden başlatılarak sorun giderilmişse işiniz tamamlanmış demektir. Bu yöntem sorunu düzeltemediyse Yöntem 3'e geçin.

Yöntem 3: USB denetleyicisini devre dışı bırakın ve sonra yeniden etkinleştirin​

Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak tüm USB denetleyicilerini devre dışı bırakıp sonra yeniden etkinleştirin. Bu işlem, denetleyicilerin USB bağlantı noktasını yanıt vermeme durumundan kurtarmasını sağlar. USB denetleyicileri, Aygıt Yöneticisi'nde USB bağlantı noktalarını gösterir. İleri düzey sorun giderme konusunda deneyimli değilseniz, "Geçici Çözüm" bölümündeki adımları deneyin.

USB denetleyicilerini devre dışı bırakmak ve yeniden etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

1. Başlat'ı ve ardından Çalıştır'ı tıklatın.

Not Windows Vista çalıştırıyorsanız, Başlat'ı tıklatın ve ardından Aramaya Başla kutusunu kullanın.
  2. devmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın. Aygıt Yöneticisi açılır.
  3. Evrensel Seri Yol Denetleyicisi öğesini genişletin.

Not Bu öğeyi bulmak için listede aşağı doğru kaydırma yapmanız gerekebilir.
  4. Evrensel Seri Yol denetleyicileri altındaki ilk USB denetleyicisini sağ tıklatın ve ardından Kaldır'ı tıklatarak bu öğeyi kaldırın.
  5. Evrensel Seri Yol denetleyicileri altında listelenen her USB denetleyicisi için 4. adımı yineleyin.
  6. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar başlatıldıktan sonra, Windows donanım değişikliklerini otomatik olarak tarar ve kaldırdığınız tüm USB denetleyicilerini yeniden yükler.
  7. USB aygıtının çalışıp çalışmadığını denetleyin.
USB bağlantı noktası aygıtı algılıyorsa ve aygıtı kullanabiliyorsanız işiniz tamamlanmış demektir.

Bu yöntem sorunu düzelttiyse, işiniz tamamlanmış demektir. Bu yöntem sorunu düzeltemediyse "Geçici Çözüm" bölümüne geçin.

Geçici Çözüm​

Bu yöntemlerden hiçbiri işinize yaramazsa, Seçmeli Askıya Alma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak Seçmeli Askıya Alma özelliği devre dışı bırakıldığında, sistemdeki tüm USB ana bilgi denetleyicisi sürücülerinin (ve dolayısıyla tüm USB bağlantı noktalarının ve bağlı USB aygıtlarının) bu durumdan etkilendiğini unutmayın. Dolayısıyla, bilgisayarınız bağlı USB aygıtlarını askıya alamaz ve USB aygıtları bilgisayara bağlı oldukları süre boyunca güç kullanmaya devam edebilirler. Bunun yanı sıra, USB Kök Hub için Güç Yönetimi sekmesinde Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın onay kutusu görünmez.

Seçmeli Askıya Alma özelliğini sizin adınıza devre dışı bırakmamızı isterseniz, "Benim adıma düzelt" bölümüne gidin. Kendi başınıza yapmayı tercih ediyorsanız ve ileri düzey sorun giderme konusunda deneyimliyseniz, "Kendim düzeltmek istiyorum" bölümüne gidin.

Bir USB aygıtını hızlıca ve üst üste takar ve çıkarırsanız, USB bağlantı noktası yanıt vermeyebilir. Bağlantı noktası bu durumdayken artık bir USB aygıtını tanımaz ve USB aygıtı çalışmaz.

Hocam ben çıkarıp takıyorum demedim ki kendi kendine açılıp kapanıyor. Misal USB çıkarma sesi geliyor sonra takma sesi geliyor kendi kendine.

Geri
Yukarı