USB 3.1 portlarında okuma/yazma hızları farklı çıkıyor

nikefootball

Kilopat
Daha fazla  
Lenovo İdeapad C340 (AMD Ryzen 3) notebook aldım. İnternetten indirdiğim kitapçığında 2 adet USB 3.1 (Gen1) portu olduğu görünüyor. Elimde bulunan harddisk ve USB'leri denediğimde okuma yazma hızları genelde 80 MB/s olarak çıkıyor. Aynı cihazları masaüstü PC'de denediğimde 180 MB/s civarı sonuçlar alıyorum. Acaba bu portlar USB 2.0 mı yoksa anakart özellikleri USB 3.0 portlar olsa da bunların hızlarını etkiliyor mu. Yani sadece harddisklerin okuma yazma hızları önemli değil. Bunların takıldığı cihaz özellikleri de önemli. %100 fark var arada. Kafama takıldı. Aygıt yöneticisinde USB 3.0 diyor ama performansi çok düşük.

Son düzenleme:
Teoride;
1573636287722.png

NOT: USB 3.0 dediğimiz yeni adı USB 3.1 Gen1

Ama pratikte ben USB3 portu olan eski laptopum ile harici HDD'ime kurulu BF4'ü bile oynayabiliyordum (saniyede 100'lere varan aktarım yapabiliyordu). Ama şu an kurulu eski sistemimde (anakart P55UD3L) USB2 portundan 35MB/Sn'i geçmemekte. Garip ben de çözemedim çok da takmıyorum :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı