Uyanıkken kas felci yaşamak

Thorun Çekici

Hectopat
Genelde her sabah olur, gözlerim kapanıktır ama uyumuyorumdur. Bi anda hareket edemem hızlı hızlı nefes almaya bağırmaya çalışırım korkudan ama bi işe yaramaz. Siz bu durumda ne yapıyosunuz?

Genelde her sabah olur, gözlerim kapanıktır ama uyumuyorumdur. Bi anda hareket edemem hızlı hızlı nefes almaya bağırmaya çalışırım korkudan ama bi işe yaramaz. Siz bu durumda ne yapıyosunuz?
Bana bir sefer oldu. Elini kaldırmaya çalışırsın fakat hiç işe yaramıyor böylece korkuyorsun. Konuşmaya çalışıyorsun fakat çenen oynamıyor bile. Sebebi ise uyandığınızda beyin hücrelerinin hâlâ uykuda olmasıdır.

Yanlış bilmiyorsam halk arasında Karabasan deniyor.Bilimsel adı uyku felci galiba.Sırt üstü yatınca oluyor daha çok.Çoğu kişi korkunç şeyler görüyormuş ve felç geçirdiği için aynı anda baya ürkütücü oluyormuş.Ben galiba bir defa yaşadım hatırlamıyorum.Hep yan ve yüzükoyun yattığımdan büyük ihtimalle.

Bir sayfada okuduğum ve hatırladığım kadarıyla, beynin rüya sırasında aktif olmasından kaynaklı bir durummuş. Vücudu kontrol edememek sanırım bundan kaynaklı.

Karabasan dediğimiz şey aynen bu. Uyurken saçma sapan hareketler yapmayalım diye beyin de kendini uykuya alıyor ama tam uyanamayınca bu durum yaşanıyor. Bir ara bende de sık sık oluyordu. Büyüklerin tavisyesi kelime-i şehadet getirip ayak parmaklarınızı oynatmaya çalışın. Kelime-i şehadet kısmı dinle ilgili, ama inanıyorsanız psikolojik bir rahatlama veriyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı