Uzaktan bağlantı ile Facebook sayfalarım çalındı

Seco G

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bir süredir yaşadığım bir sorunu ve neticesinde bugün başıma geleni aktarmak istiyorum.

Yaklaşık 3 hafta kadar önce, yönettiğim bir Twitter hesabım ve e-posta adresi çalınmaya çalışıldı. Durumu zamanında fark edip geri aldım ve şifrelerini değiştirdim. Gelen e-postadaki IP adresini Google üzerinden sorgulattığımda işlemin İstanbul'dan yapıldığını gördüm. Aradan birkaç gün geçtikten sonra bilgisayarıma bir crack dosyası kurmak istedim ve maalesef keylogger barındıran bir virüs çıktı. Bir ya da iki gün sonra, Chrome'da kayıtlı iki Google hesabımın çalınmaya çalışıldığını ve Google'ın bunu fark edip otomatik olarak bu girişimi engellediğini söyleyen e-postalar aldım. O hesapları da kurtardıktan sonra hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarımı formatlayıp cracksiz olarak kullanmaya başladım. Formattan sonra her iki bilgisayarıma da Kaspersky antivirüsün üç aylık tam sürümünü kurup derin tarama yaptım. Keylogger bulaşmış olan masaüstü bilgisayarımda kullandığım yedek hard diskimdeki bazı dosyaları (Driverpack solution, çeşitli programların crack dosyaları vb.) Virüs olarak gördü. Nasılsa her crack dosyasını virüs görüyor diye silmedim. İki ya da üç gün önce Kaspersky VPN programı kurup (dizüstü bilgisayarımda iki haftadır var) dün de Opera tarayıcısına Avira VPN eklentisini ekledim.

Bugün bilgisayar başındayken e-postalarımı kontrol edeyim dedim, sahibi olduğum Facebook sayfalarından çıkarıldığıma dair e-postalar aldığımı gördüm. Sayfaları çalmaya çalışan hesap Rusça bir isme sahipti ve tabii sahteydi. Allah'tan başka bir hesapta da yöneticiliğim vardı ve o hesabımı yöneticilikten çıkaramamış ki sayfaları kurtardım. Google hesaplarımda da Facebook hesaplarımda da iki aşamalı doğrulamayı kullanıyorum. Hesabıma giriş yapılmaya çalışıldığına dair herhangi bir bildirim almadım. Yani uzaktan bağlantı ile bir işlem yapıldığını düşünüyorum.

Arkadaşlar sadede gelmek gerekirse sormak istediğim şunlar;

• Başına benzer bir şey gelen var mı?
  • Keylogger'dan tam olarak kurtulmak için ne yapmam gerekiyor?
  • Avira'ya da Kaspersky'ın bir açığından kaynaklanıyor olabilir mi?
  • Bu durum keylogger ya da artık her neden kaynaklanıyorsa müzik, video, fotoğraf ya da benzer tipte diğer dosyalara da bulaşabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    28,4 KB · Görüntüleme: 59
  • Adsız2.jpg
    Adsız2.jpg
    29,9 KB · Görüntüleme: 67
Keylogger'dan tam olarak kurtulmak için ne yapmam gerekiyor?

Herkesin bildiği gibi en temizi format atmak.

Avira'ya da Kaspersky'ın bir açığından kaynaklanıyor olabilir mi?

Evet olabilir. Dijital dünyada yaşıyoruz her şeyi anlık olarak takip etmek çok zor.

Bu durum keylogger ya da artık her neden kaynaklanıyorsa müzik, video, fotoğraf ya da benzer tipte diğer dosyalara da bulaşabilir mi?

Bulaşmaz diye biliyorum.

Görev Yöneticisi'nden açık servisleri hizmetleri kontrol ediniz, tuhaf bir isim görürseniz araştırın neyin nesi olduğunu. Ayrıca kesinlikle Windows güvenlik duvarına girip şüpheli bir kural var mı diye kontrol edin.

VPN kullanarak çalmış mahkemeye verseniz bişey çıkar mi acaba.
Valla hiç sanmıyorum. IP adresini girince Hollanda çıkıyor zaten. Bulabileceklerini sanmıyorum. İşi yapan da yüksek ihtimalle Rus diye düşünüyorum.
Herkesin bildiği gibi en temizi format atmak.

Evet olabilir. Dijital dünyada yaşıyoruz her şeyi anlık olarak takip etmek çok zor.

Bulaşmaz diye biliyorum.

Görev Yöneticisi'nden açık servisleri hizmetleri kontrol ediniz, tuhaf bir isim görürseniz araştırın neyin nesi olduğunu. Ayrıca kesinlikle Windows güvenlik duvarına girip şüpheli bir kural var mı diye kontrol edin.
Windows güvenlik duvarından bu dediğini nasıl yapabiliriz dostum?
Bir de arkadaşlar, bilgisayarı öldürmeyecek ama bu tarz şeylere karşı da koruyacak bir antivirüs programı önerebilir misiniz?

Bir de arkadaşlar, bilgisayarı öldürmeyecek ama bu tarz şeylere karşı da koruyacak, "en iyisi budur" diyebileceğiniz bir antivirüs programı önerir misiniz?
Dün gece dizüstü bilgisayarımdayken bir süre Facebook’ta zaman geçirdim. Hatta yönettiğim sayfalardan birinde paylaşım yaptım. Tüm bunları evdeki internete bağlı olarak yaptım. Bugün uyandığımda Facebook hesabıma Fransa’dan giriş yapıldığı (VPN nedeniyle Fransa görünüyor muhtemelen), Facebook’un güvenlik nedeniyle bu girişi engelleyip hesabımı kilitlediği bildirimini aldım. Yine şifrelerimi değiştirip güvenlik önlemi almaya çalıştım. Bugün Instagram’a girince, dün paylaşım yaptığım sayfama bağlı Instagram hesabıma da giriş yapıldığına dair bildirim aldım. Tüm bunlar ben bilgisayar başında değilken olmuş.

Arkadaşlar ben bir şekilde modeme virüs bulaştığını düşünmeye başladım. Yani gerçekten çok tuhaf şeyler oluyor. Virüs bulaşan bilgisayarım masaüstü, buraya başlık açtığım günden beridir o bilgisayarımı açmıyorum neredeyse. Geçen gün tekrar formatlayıp Bitdefender ile derinlemesine taratıp bulduğum tüm virüslü olduğu söylenen dosyaları sildim, bir daha da açmadım bilgisayarı. Kullandığım telefon Iphone, virüs bulaşma ihtimali çok düşük diye biliyorum. Bir türlü kurtulamadım bu sıkıntıdan.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı