Uzatma kablosu performansı etkiler mi?

merxtk

Hectopat
Herkese merhaba. 1+1 apartta kalıyorum. Odada 2 priz var. Birisinde TV modem vb kablolalar var. Diğer prizde ilk başta kablosuz 3'lü priz var ona bağlı 3'lü 3 metrelik uzatma kablosu var bu kabloya buzdolabı ve kombi bağlı. Diğer kalan boş yere de 2 metrelik 3'lü uzatma bağlı. Bu uzatmayada benim laptop şarjı ve monitör var. Kalan 3. yere de 1 metrelik 3'lü uzatma kablo var onda da elektrikli ısıtıcı ve arkadaşımın laptopu bağlı. Sizce 1 prizden bunları yapmamın herhangi bir problemi var mı? Bilgisayarlar için falan. Biraz komik ama yapacak bir şeyim yok :D :D

Herkese merhaba. 1+1 apartta kalıyorum. Odada 2 priz var. Birisinde TV modem vb kablolalar var. Diğer prizde ilk başta kablosuz 3'lü priz var ona bağlı 3'lü 3 metrelik uzatma kablosu var bu kabloya buzdolabı ve kombi bağlı. Diğer kalan boş yere de 2 metrelik 3'lü uzatma bağlı. Bu uzatmayada benim laptop şarjı ve monitör var. Kalan 3. yere de 1 metrelik 3'lü uzatma kablo var onda da elektrikli ısıtıcı ve arkadaşımın laptopu bağlı. Sizce 1 prizden bunları yapmamın herhangi bir problemi var mı? Bilgisayarlar için falan. Biraz komik ama yapacak bir şeyim yok :D :D

Priz içindeki tesisat kablonuz ve piriziniz kaliteli ise ve uzatma kablolarınızda bakır ise ve ısınma yok ise sorun olmaz.
Pirizi ve davamındaki uzatma kablolarını el ile kontrol edin ısınma var mı?

Hayır hiçbirinde ısınma yok. Kabloları da yeni almıştım sadece en son takılı olan bir metrelik üçlü uzatma kablosu eski onda da ısınma yok. Sigortalarda da problem yok. Sadece kafamı iki şey karıştırdı. Birincisi yazıda belirttiğim monitör eski bir monitör ekranda çizgiler gidip geliyor çok hafif şekilde araştırdığımda elektrik tesisatıyla alakalı olabileceği yazıyordu bunu düşündüm acaba tesisatla mı alakalı yoksa monitörün kendisi mi sıkıntılı eski olduğu için. İkinci olarak da elektrik faturası baya fazla geliyor kullanıma göre bu yüzden sormak istedim.

Hayır hiçbirinde ısınma yok. Kabloları da yeni almıştım sadece en son takılı olan bir metrelik UCL'ü uzatma kablosu eski onda da ısınma yok. Sigortalarda da problem yok. Sadece kafamı iki şey karıştırdı. Birincisi yazıda belirttiğim monitör eski bir monitör ekranda çizgiler gidip geliyor çok hafif şekilde araştırdığımda elektrik tesisatıyla alakalı olabileceği yazıyordu bunu düşündüm acaba tesisatla mı alakalı yoksa monitörün kendisi mi sıkıntılı eski olduğu için. İkinci olarak da elektrik faturası bayağı fazla geliyor kullanıma göre bu yüzden sormak istedim.

Her iki sorunda tesisat ile ilgili değil.
Monitörün yakınında modem var ise uzaklaştırıp deneyin.

Merhaba. Hocam, uzatma kablolarınız yeterli kesitte olmasaydı hafif de olsa bir ısınma durumu mutlaka olurdu, ısınmadığı için çoklu bakır tel kesitleri gayet yeterli görünüyor. TV, monitör, vb. ekranında gidip gelen bu ince, siyah çizgiler EMI (parazit) yayan elektronik cihazlardan (örneğin saç kurutma makineleri EMI filtresiz olarak çalışırken TV'lerde bu çizgileri direk oluşturur) kaynaklıdır. Bunlarda çalışırken EMI filtresi olmadığı veya bu görevi yapamadığından monitör bu parazitlerden direk etkilenmiş olur. O esnada bunlar ayni 220 volt besleme hattında çalıştırılmamalı veya açılıp içlerine 220 volt AC girişinden müdahele edilip uygun EMI filtresi (uygun sığalı kutupsuz bir kondansatör, 330 nF gibi) takılırsa bu ince, siyah çizgi oluşturan parazitler muhtemelen monitörünüz bunlar çalışırken de bloke edilebilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı