Uzatma kablosunda artı ve eksi kutup fark eder mi?

EienTheGreat

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
A520m-a pro - R5 5500 - Rx6700 - 16 gb ram - 512gb ssd - 650w psu
İyi sosyaller, stabil olarak bilgisayarımda üçlü priz kullanıyordum ve hepsi doluydu. Sonra fibere geçtik ve gelen kutuyla birlikte üçlü priz yetmedi bende geçici olarak evdeki priz çoklayıcılardan birini taktım. Ama odanın ışığını açtığımda ya da bazen annem buzdolabını açtığında vs monitörün ekranı gidiyordu (her ışığı/buzdolabını açışında olmuyordu, ayrıca mönitörün tüm gücü kesilmiyor. Aşağıdaki durum ışığı hala yanıyor ama ekran gidiyor 2-3 saniye sonra geliyor). Bende bu çoklayıcıdan dolayı olduğunu düşünüp evdeki kullanılmayan 5 li prizin kafasını söktüm, 5 li prizin bağlantısı sağ kahverengi sol mavi orta sarı kablo şeklindeydi. Bilgisayara bağlı olan 3 lü prizin bağlantısı ise tam tersiydi, yani mavi sağ kahverengi sol sarı orta şeklindeydi. Bu tip uzatma kafalarında + ve - kutup fark ediyor mu? Yani sağa kahverengiyi bağlasam ya da maviyi bağlasam bir fark yaşar mıyım?

Evlerde kullanılan akım türü olan alternatif akım sinüs dalgası şeklinde saniyede 50-60 defa yön değiştirerek akar. Yani kabloların yerini değiştirmek sakıncalı değildir. Yeter ki topraklama bağlantısını(sarı veya sarı-yeşil standart renktir) karıştırma. Diğer ikisi önemsiz.

Geri
Yukarı