Uzun ömürlü versatil veya tükenmez kalem tavsiyesi

thehelloworld

Centipat
Merhaba, 200-400 TL (+- 50 TL) arası bütçe ile kalem aramaktayım. Aradığım kalemden istediğim birkaç özellik var:
-Gerek mekanizması gerek gövdesi ile sağlam olması (özellikle renk atması yapmaması)
-Uzun yıllar boyunca kullanabileceğim bir kalem olması
-Kalemin grip (tutma) kısmının çok kalın veya çok ince olmaması
-Kalemin grip kısmının çok sivri olmaması (teknik çizim kalemlerinde genellikle sivri tasarım oluyor, ben kalemi uç kısımlara yakın yerden tutuyorum, sivri olunca elime batıyor)
Kalemi hem üniversite eğitimimde hem de eğer o günleri görürsem mesleki hayatımda da kullanmak istiyorum, o yüzden biraz daha ciddi görünen bir kalem olması daha iyi olur ama çok da önemli değil. Versatil kalemleri ortaokul ve lisede fazlasıyla kullandım ancak üniversitede notlarımı Ipad üzerine almaya başladım. Tükenmez kalem almak gelecek için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum ancak yabancısı olduğum bir alan, bugüne kadar kullan at mantığı ile çalışan tükenmez kalemlerden kullandım hiç refill satın almadım. Refill maaliyeti de cabası. 2 tane Parker refill'e 90 TL istiyorlar. Bu yüzden versatil (uçlu) kalem mi yoksa tükenmez kalem mi alsam kararsız kaldım, bu yüzden iki kategoriden de önerilerde bulunursanız sevinirim. Aklımda olan bazı versatil modeller şunlar:
-Parker Jotter SS CT: Görünümü ve malzeme kalitesiyle beni cezbetti ama grip kısmı ince gibi, kararsız kaldım. Yere düşürürsem uç kısmının yamulma ihtimali de var.
-Pentel Graphgear 500: Pentel ürünleri kaliteli oluyor ancak 500 modelinin uç kısmının içe girmemesi ve grip kısmındaki sivri çıkıntılar elimi rahatsız eder mi diye şüpheliyim.
-Pentel Graphgear 1000: Şahane bir kalem ama orta kısımdaki plastik parça kırılırsa kalem çöp oluyor diye okumuştum.
-Pentel P205: Uzun yıllar gideceğine eminim ama almışken daha iyi bir kalem alasım var
-Platinum Pro-Use 1000: Görüntüsü çok hoş ama bilmediğim bir marka, uç kısmı hassas olsa da buna değer gibi
Tükenmez kalem olarak bilgim 0, tüm önerilerinizi bekliyorum.

Tükenmez için tavsiye de bulunamam fakat uçlu için TLG 107 tam bir fiyat performans ürünüdür.
Segmentinin üstü bir kalitesi var ,yıllardır bozulmadı bendeki.

Yeni konular

Geri
Yukarı