Çözüm V-Sync Input lag sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GorkemKazak

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Açıkçası bu konu ile ilgili adam akıllı bir Türkçe kaynak bulamadım dolayısıyla kendim BF4'de input Lag'dan müzdarip birisi olarak yoğun bir araştırmaya koyuldum.

Oyunlarda akıcı ve yırtılmayan bir görüntü istiyorsak bunun yazılımsal olarak tek ilacı v-Sync. Evet tek ilacı bu ancak maalesef bu ilacın bir yan etkisi var. O da input lag yani girdi gecikmesi. Bu Hadise'den yüzeysel olarak bahsetmek gerekirse, Mouse'ı sağa çevirdiğinizde oyunun gecikmeli olarak sağa dönmesidir. (Yaklaşık normalin 2X milisaniye) v-Sync açtığınızda oyun motoruna da bağlı olmakla beraber bu farkı hissedersiniz ve rahatsız edicidir.

Peki bu olay neden oluyor? Çünkü v-Sync'yi açtığınızda, ekran kartınız saniye başına kaç kare üretiyor olursa olsun monitöre gönderdiği kare sayısı, monitörün tazeleme hızına eşitlenir. Yani ekran kartınız saniyede 100 kare çiziyorsa bu monitörün tazeleme oranına eşitlenir mesela 60. bu da fazladan gelen 40 kareyi yeniden çizmek için bekleteceğinden dolayı input lag meydana gelir.

nasıl ınput-lag'ın üstesinden geliriz?
öncelikle monitörünüzün tam yenileme hızını öğrenelim: TestUFO: Refreshrate
Siteye girdikten sonra kesin değerin ölçülmesi için lütfen yaklaşık 30 saniye bekleyin. Ölçüm sonunda değeri bir yere yazın.

Daha sonra rtss static server programını indirin ve programı çalıştırın.
Şimdi işin önemli kısmı burası. Öncelikle programı ilk açtığınızda kırmızı ile işaretlediğim alan sizde framerate limit yerine frametime limit olacaktır. Üstüne 1 kez tıklayın ve onu framerate limit yapın.
Sıradaki işlem framerate değeri atamak. Benim monitörüm 75 Hz. Olduğu için az önce sitede 74.973 değerini almıştım. (Sizin monitörünüz 75 Hz değilse farklılık gösterecektir.)
Şimdi burada yapmamız gereken işlem aldığımız değerden 0, 01 çıkartmak. Yani benim gireceğim değer 74.963 olmalı. Siz de kendi değerinizi yazıp enter tuşuna bastığınızda input lag sorunu yaşadığınız oyunu açın ve oyunun içinde v-Sync ayarını kapatın. İşlem bu kadar.

as.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı