Valorant oynarken CPU kullanımı %33 oluyor

ErenTeke

Kilopat
Yer
İstanbul / Ankara
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarım
Dün oyun oynarken FPS değerim 60+ iken bir anda 20'lere düştü. Anlam veremedim, sistemi yeniden başlattım ama bir şey değişmedi. Sorunun ısıdan kaynaklı olabileceğini düşündüm ve termal macun değiştirip fan temizliğini yaptım. Ancak gördüğüm kadarıyla herhangi bir ısı problemi yok. İşlemci 45-50 derecelerde, ekran kartı ise 55-60 derecelerde çalışıyor. Ancak güç seçenekleri yüksek performansta olmasına rağmen işlemci kendini sınırlandırıp 0,79 GHz'e sabitliyor.

1622049067491.png

1622049169812.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün oyun oynarken FPS değerim 60+ iken bir anda 20'lere düştü. Anlam veremedim, sistemi yeniden başlattım ama bir şey değişmedi. Sorunun ısıdan kaynaklı olabileceğini düşündüm ve termal macun değiştirip fan temizliğini yaptım. Ancak gördüğüm kadarıyla herhangi bir ısı problemi yok. İşlemci 45-50 derecelerde, ekran kartı ise 55-60 derecelerde çalışıyor. Ancak güç seçenekleri yüksek performansta olmasına rağmen işlemci kendini sınırlandırıp 0,79 GHz'e sabitliyor.

Eki Görüntüle 1042234

Eki Görüntüle 1042238
Görev yöneticisi doğru göstermiyor her zaman. 4.2GHz olan işlemcimi 3.3GHz olarak gösteriyor. Doğru değeri ölçmek için MSI After Burner kullanın.

Antivirus var mı PC de varsa ondan kaynaklıdır (bence )
Hayır, anti-virüs kullanmam.

Görev yöneticisi doğru göstermiyor her zaman. 4.2GHz olan işlemcimi 3.3GHz olarak gösteriyor. Doğru değeri ölçmek için MSI After Burner kullanın.
Evet, olabilir. Ancak bir şeyin bir şekilde işlemci kullanımını kısıtladığı aşikar.

Bir arkadaşımda da böyle bir sıkıntı vardı, bilgisayarcıya temizlemesi için vermişti ve sonrasında bu durum oluşmuştu, fanda bir sıkıntı olabilir.
Fanda bir sıkıntı yok ancak birisinin bu sorunu BIOS pilini çıkartıp takarak çözdüğünü duydum. Anlamsız geldi, yine de deneyebilirim.
BIOS pilini çıkartıp taktım, düzeldi. Garip.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı