Vantilator yapımı

Yiğitalp3xx

Centipat
Arkadaşlar yaz geldi sayılır bende kendi vantilatorumu yapıyorum fakat bir yerde takılı kaldim uzun sure kullanacağım için kullandığım motorun ısınması sıkıntı olur mu? Bir de 12V motor onerisi yapar mısınız ve bu motoru günde 1.5 veya 2 saat çalıştırmak için adaptor onerisi adaptor isinmamasi için kaliteli mi almam lazim?

Linkteki gibi bir motor iş görür.

Ayrıca istersen Arduino ve sıcaklık sensörü (DHT-11 öneririm) ile belirli bir sıcaklıktan sonra dönecek şekilde falan ayarlayabilirsin güzel olur. Arduino ile yaparsan adaptör de sorun olmaz ama motor 5V olur. Aşağıdaki motor ile Arduino kontrollü yapabilirsin.

Arduino Nano ile kontrol edip bir de 3D yazıcı ile kutu yaparsan çok güzel bir şey olur, bir de ayak yaparsın tadından yenmez. Basit yapacağım diyorsan ilk ürünü al, bir de standart 12V adaptör ile kurarsın sistemi. Veya pil ile de yapabilirsin.

Isınır. Önerim USB ile bağlamanız. USB ile bilgisayara bağlayıp oradan gelen elektrik ile motoru çalıştırırsınız. Ama pil ve Arduino fikri bana daha güzel geliyor.

Vantilatörün çapı ne olacak ki? Yukarıdaki motorun kendine hayrı yok. Bu işler için 220V motorlar var, kendi içlerinde soğutma çözümleri dahil olarak gelen. Onları adaptörsüz direkt bağlayabilirsiniz ama tavsiye etmem. 12V motorların güçlü olanları var, adlarını hatırlamıyorum ama var. Onları uzun süre çalıştırırsan evet ısınır ve 12V yüksek güçlü bir dönüştürücü alman gerekir. Her açıdan maliyetli, hobi olsun diye yapmıyorsanız satın almanızı öneririm.

Geri
Yukarı