VDSL / Fiber modem arızası ve modem tavsiyesi

chaturanga

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Türk Telekom tarafından verilen ZyXEL VMG3313-B10a modemim dün geceki yoğun fırtına, şimşek vs sonrası yandı.

(Aşağıda bu arızayla ilgili bir sorumda olacak iki konu birden açmayayım, öncelikle modem tavsiyesi istiyorum.)

Hattım 35 Mbps'e kadar fiber limitsiz diye geçiyor ama modeme gelen bağlantı sanırım VDSL oluyor. (klasik ADSL gibi telefon kablosuyla geliyor. İnternet evime, kutuya kadar fiber)

Öncelikle bana VDSL/Fiber destekleyen ve ileride olası bir hız artışında da kullanabileceğim 1000 TL ve altı modem önerebilir misiniz? Telekom bozulan modemin aynısı için 600 TL istiyor garanti kapsamı dışında çünkü, ama ben almışken daha iyi bir modem almak istiyorum.

Ek olarak Wifi 6 destekli ve varsa bu fiyat aralığında veya biraz üstü de olabilir VPN Client desteği de sunan modemler tercih sebebidir.

Arızayla ilgili sorum.

Dün gece aşırı fırtına, gök gürlemeleri vs olunca modem çalışır vaziyetteyken başına bir şey gelmesin diye fişten çekmiştim yatmadan önce.

Sabah kalktığımda çalışmadı, güç ışığı vs yanmıyor. Modemi elektikten kesmiştim ama bağlı telefon kablosunu çekmemiştim bu sebeple modem bozulabilir mi?

Çünkü bağlı olduğum kutuya muhtemelen bir şey oldu ki Telekom tarafı kutuda sigorta atmıştı az önce aktifleştirdik dedi. Yani telefon hattımın bağlı olduğu kutuya şimşek düştüyse modemi fişi takılı olmamasına rağmen bozabilir mi?

Teşekkürler inceleyeceğim. Tipsiz bir cihazmış bu kadar antenin hepsini kullanmasak olmuyor mu :) Modem zaten oturduğum odada duracak.

Maalesef ama antenler çok işe yarıyor en çekmeyen noktada bile diğer modemlere göre %70 daha başarılı diyebilirim. Ürünü incelediğinizde ise yazılımının da harika olduğunu göreceksiniz.
Sosyal'de bayağı kullanıcısı var.

Arkadaşlar piyasadaki en uygun 11ax (Wifi 6) destekli modem Türk Telekom Prime Modem adıyla satılan Zyxel DX3200 dü. Sonuçta bunu aldım ve kullanıyorum. 840 TL ye faturaya taksitle eklediler.

Keenetic önerilmişti yukarıda ancak zaten Wifi 6 desteği yokmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı