VDSL2 modem fiber destekler mi?

Bilgi eksikliği yapan ben değilim, eksiklik yapanlar benim dediğimi belirtmeyerek modemi fiber ile kullanabileceğini iddia eden saygıdeğer Sosyal üyeleri.

Zaten anlattığın şeyin fotoğrafını attım, ne olduğunu biliyorum herhalde değil mi? Ayrıca PON'u da yanlış anlatmışsın. PON bir soket tipidir, fiberin ucuna takılır. CAT kabloların ucuna takılan RJ-45 gibi.

ISS de destek vermeyecek demedim, verebilir veya vermeyebilir. Mesela Vodafone altyapısını kullanıyorsan adamlar Nokia'nın direkt fiber modemini veriyor, dönüştürücü ile kullanmıyorsun, modemde PON girişi var. Vodafone altyapısında bu modemi kullanamazsın ve ISS de bu konuda yardımcı olmuyor. Kullanacaksan bu dönüştürücüyü kendin satın alman gerekiyor.

Herkes WAN = Fiber gibi konuşmuş ama alakası yok, yine bilgi eksikliği yapan benim. Pekala.

Soket olduğunu belirtmiştim fakat. Bakınız:

Bilgi eksikliği var. İhtiyacı %99 olmayacak. Zira Türk Telekom zaten sonlandırıcı takıyor. Aynısı Turkcell içinde geçerli.

PON dediğin soket direkt eve kadar fiber kablo gelmesi durumunda evde sonlandırıcının olmaması durumunda gereklidir. Muhtemelen arkadaşa Türk Telekom destek verecek. Onlar kendi fiber sonlandırıcılarını takıp ondan router olarak kullandırtıyor. Evinde fiber var ise kontrol edebilirsin. Küçük bir kutudur. Ben hiçbir ISS'de dahili fiber sonlandırıcısı olan bir modem verildiği ya da istendiğini görmedim duymadım.

"Herkes WAN = Fiber gibi konuşmuş ama alakası yok, yine bilgi eksikliği yapan benim. Pekala."

Buna istinaden de, bunu bilmiyor olduğunuzu söylemedim zaten. Lakin "Fiber desteklemiyor arkadaşlar. Fiber modemlerde PON girişi bulunur." cümlesi çok yanlış yönlendirici bir cümle. Bunu okuyan ve bilmeyen ki şekil A'da gördüğümüz gibi arkadaş bilmiyor. Bu cümleyi okuyunca AAA dur deyip gidip dahili sonlandırıcılı modem almaya çalışacak. Bu yardım etmek değil, masrafa sokmak olacaktır.

Zaten "yanlış değil ama yanlış yönlendirici" dedim.

"Bilgi eksikliği yapan ben değilim, eksiklik yapanlar benim dediğimi belirtmeyerek modemi fiber ile kullanabileceğini iddia eden saygıdeğer Sosyal üyeleri."
Bu konuda haklısınız ama burası forum ve bilen bilmeyen herkes bir yorum yapıyor, yapacak. Olayı budur.

Bahsettiğin olayı yaşamaması adına bunu almalısın kullanamazsın demek yerine, senin deyiminle değerli sosyal üyeleri gibi davranmayıp, yetersiz bilgi eksikliğine istinaden "Hangi ISS'i kullanacaksın? Eğer Vodafone'e kullanıcaksan bak durum bu. Ötekilerde durum bu? Bu ürün lazım. Sende yoksa aha bunu al." demek varken "KULLANAMAZSIN" çok kesin ve net. Ve kullanabilir. O sonlandırıcıya da dediğiniz gibi ihtiyacı olabilir, olmayabilir. Sizin yönlendirmenizle "İhtiyacın var. Git al. Bitti." gereksiz masrafa sokacaktır.

Lütfen mesajlarınızı silmeyin. Olur da denk gelen olursa hem olayı hem de dediğiniz gibi WAN eşit değildir FİBER öğrenmiş olsunlar.

İyi sosyaller.

Soket olduğunu belirtmiştim fakat. Bakınız:

"Herkes WAN = Fiber gibi konuşmuş ama alakası yok, yine bilgi eksikliği yapan benim. Pekala."

Buna istinaden de, bunu bilmiyor olduğunuzu söylemedim zaten. Lakin "Fiber desteklemiyor arkadaşlar. Fiber modemlerde PON girişi bulunur." cümlesi çok yanlış yönlendirici bir cümle. Bunu okuyan ve bilmeyen ki şekil A'da gördüğümüz gibi arkadaş bilmiyor. Bu cümleyi okuyunca AAA dur deyip gidip dahili sonlandırıcılı modem almaya çalışacak. Bu yardım etmek değil, masrafa sokmak olacaktır.

Zaten "yanlış değil ama yanlış yönlendirici" dedim.

"Bilgi eksikliği yapan ben değilim, eksiklik yapanlar benim dediğimi belirtmeyerek modemi fiber ile kullanabileceğini iddia eden saygıdeğer Sosyal üyeleri."
Bu konuda haklısınız ama burası forum ve bilen bilmeyen herkes bir yorum yapıyor, yapacak. Olayı budur.

Bahsettiğin olayı yaşamaması adına bunu almalısın kullanamazsın demek yerine, senin deyiminle değerli sosyal üyeleri gibi davranmayıp, yetersiz bilgi eksikliğine istinaden "Hangi ISS'i kullanacaksın? Eğer Vodafone'e kullanıcaksan bak durum bu. Ötekilerde durum bu? Bu ürün lazım. Sende yoksa aha bunu al." demek varken "KULLANAMAZSIN" çok kesin ve net. Ve kullanabilir. O sonlandırıcıya da dediğiniz gibi ihtiyacı olabilir, olmayabilir. Sizin yönlendirmenizle "İhtiyacın var. Git al. Bitti." gereksiz masrafa sokacaktır.

Lütfen mesajlarınızı silmeyin. Olur da denk gelen olursa hem olayı hem de dediğiniz gibi WAN eşit değildir FİBER öğrenmiş olsunlar.

İyi sosyaller.
Hocam, gözünü seveyim ne anlatıyorsun sen? Yazdığım mesajları nasıl okuyorsun bilmiyorum ama lütfen oraya buraya çekiştirme.

Konu hakkında yeterli açıklamayı yaptım, gerisi konu sahibine kalmış.

Ahahahah :D Aynen hocam. Önce yazdıklarınız ve ithamlarınıza bakınız. Sonra yazdıklarımı okuyunuz. Rica ediyorum.

@YagizAktug İlgili ürünü fiber ile kullanabilirsin. Fiber altyapı desteklemektedir.
Eğer internet evine duvardan normal internet kablosu ile geliyorsa, WAN yazan porta takıp modem ayarlarını yapıp bağlanabilirsin. Eğer evine kadar fiber kablo geliyorsa, gelip ucuna soket takılması gerekli. Soket var ise şu ürüne ihtiyacın var;

IMG_20220815_192434.jpg

Bazı ISS'ler vermiyormuş. Sende yoksa 2.el alabilir ya da @Ellie Williams arkadaşın önerdiği gibi harici bir şekilde fiber sonlandırıcılı bir modem alabilirsin. Buna fiber kablo taktıktan sonra arkasındaki WAN yazan yere internet kablosu alıp yine aynı şekilde modemin WAN girişine takıp Fiber internetini kullanabilirsin.

İyi Sosyaller.

Son düzenleme:
Öncelikle herkese teşekkür ederim.
Ahahahah :D Aynen hocam. Önce yazdıklarınız ve ithamlarınıza bakınız. Sonra yazdıklarımı okuyunuz. Rica ediyorum.

@YagizAktug İlgili ürünü fiber ile kullanabilirsin. Fiber altyapı desteklemektedir.
Eğer internet evine duvardan normal internet kablosu ile geliyorsa, WAN yazan porta takıp modem ayarlarını yapıp bağlanabilirsin. Eğer evine kadar fiber kablo geliyorsa, gelip ucuna soket takılması gerekli. Soket var ise şu ürüne ihtiyacın var;

Eki Görüntüle 1936844

Bazı ISS'ler vermiyormuş. Sende yoksa 2.el alabilir ya da @Ellie Williams arkadaşın önerdiği gibi harici bir şekilde fiber sonlandırıcılı bir modem alabilirsin. Buna fiber kablo taktıktan sonra arkasındaki WAN yazan yere internet kablosu alıp yine aynı şekilde modemin WAN girişine takıp Fiber internetini kullanabilirsin.

İyi Sosyaller.
Hocam sanada teşekkür ederim benim bir sorum daha var;
1694193687338.png

Bendeki modem bu ve ben vodafone fiber bağlatacağım acaba bir sıkıntı olur mu ?

Hayır, sıkıntı olmaz. Ama ben ISS'lerin modem/routerlerini önermiyorum. Kalitesizler.

Hocam çok aşırı internet yüklenen birisi değilim. Yüz yılda bir GTA silip yüklüyorum onun dışında CS ile FM oynuyorum genel olarak yani bana bir sıkıntı çıkarmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı