Vector GP78HX 13VH-479XTR vs ASUS ROG STRIX G18

mdede80

Hectopat
Merhaba.

Bütçem dahilinde aşağıdaki iki model arasında kaldım. Hangisini önerirsiniz ve nedenini de belirtirseniz memnun olurum. Kullanıcı yorumları karar vermemde daha faydalı olacaktır. Artıları-eksileri nedir? Kafam çok karışık.

Vector GP78HX 13VH-479XTRAsus ROG Strix G18
İşlemcii9-13950HXi9 13980HX
Ekran17" QHD+(2560x1600), 240Hz Refresh Rate, IPS-Level, 100% DCI-P318" QHD+(2560x1600), 240Hz Refresh Rate, IPS-Level, 100% DCI-P3
Ekran Kartı4080 (175w)4080 (175w)
RAM32 GB (2X16) (Max 64 GB)32 GB (2X16) (Max 32 GB)
SSD2TB*1 NVMe SSD PCIe Gen41TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD
KlavyeSteelseries Her Tuş RGBHer Tuş RGB
Soğutma2 fan3 fan
Güç Kaynağı330W330W
Eksileriİşlemcisinin düşük olamsı
17 inç olması

Coilwhine sorunu var Asus'larda, MSI daha iyi bir tercih olur. MSI'da da G sync veya freesync yok, ani fps düşüşlerini hissedeceksiniz oyunlarda. Komik geliyor bana 90 100k bütçeli cihazlarda G sync olmaması 5k'lık monitörlerde bile varken artık. 4080 Lenovo Legion Pro 7i'ye de bakabilirsiniz. Açıkçası daha safe bet bu iki cihazdan da.

Coilwhine sorunu var ASUS'larda, MSI daha iyi bir tercih olur. MSI'da da G-Sync veya FreeSync yok, ani FPS düşüşlerini hissedeceksiniz oyunlarda. Komik geliyor bana 90 100k bütçeli cihazlarda G-Sync olmaması 5K'lık monitörlerde bile varken artık. 4080 Lenovo Legion Pro 7ı'ye de bakabilirsiniz. Açıkçası daha safe bet bu iki cihazdan da.

Açıkçası MSI olan modelin ikinci elini 70bin TL'ye buldum. 3 aylık cihaz. ASUS G18 de bu fiyatlarda bazen oluyor. İkinci el almak mantıklı mı? Alsammı almasammı arasında kaldım.

Lenovo Legion'lar çok pahalı ve 16 inç. Büyük ekran önceliğim.

Ben olsam almazdım ikinci el. Dediğiniz cihazların fiyatı resmi satılan yerlerde Legion'lar ile aynı neredeyse.

Dost, attığın iki model de güzel cihazlar fakat iki laptopun da kusurları var. MSI için konuşmak gerekirse paneli çöp. Bu fiyatı verip berbat bir ekranda oynamak biraz üzüyor. ASUS içinse ekranı gayet iyi (18 inç IPS olanından bahsediyorum 16 inç mini LED çok çok daha iyi) fakat coil whine var. Burada seçim yapman gerekiyor. Kötü bir ekranda mı oynamalıyım yoksa coil whine ile mi oynamalıyım. Veya diğer bir alternatif olarak MSI cihazının Full HD versiyonunu (75k civarıydı galiba) alıp üzerine monitör de çekebilirsin. Maalesef sorunsuz bir cihaz için daha da yukarılara çıkman gerekiyor. O kadar yukarılara çıkınca da ben bu paraya bir masaüstü ve iş için ucuz bir dizüstü alırım diyorsun.

Açıkçası MSI olan modelin ikinci elini 70bin TL'ye buldum. 3 aylık cihaz. ASUS G18 de bu fiyatlarda bazen oluyor. İkinci el almak mantıklı mı? Alsammı almasammı arasında kaldım.

Lenovo Legion'lar çok pahalı ve 16 inç. Büyük ekran önceliğim.
İkinci el bana sıkıntı geliyor ya. Sıfır alınca bile birçok sorun çıkıyor.

Dost, attığın iki model de güzel cihazlar fakat iki laptopun da kusurları var. MSI için konuşmak gerekirse paneli çöp. Bu fiyatı verip berbat bir ekranda oynamak biraz üzüyor. ASUS içinse ekranı gayet iyi (18 inç IPS olanından bahsediyorum 16 inç mini LED çok çok daha iyi) fakat coil whine var. Burada seçim yapman gerekiyor. Kötü bir ekranda mı oynamalıyım yoksa coil whine ile mi oynamalıyım. Veya diğer bir alternatif olarak MSI cihazının Full HD versiyonunu (75k civarıydı galiba) alıp üzerine monitör de çekebilirsin. Maalesef sorunsuz bir cihaz için daha da yukarılara çıkman gerekiyor. O kadar yukarılara çıkınca da ben bu paraya bir masaüstü ve iş için ucuz bir dizüstü alırım diyorsun.

İkinci el bana sıkıntı geliyor ya. Sıfır alınca bile birçok sorun çıkıyor.
Hocam MSI'ın bu modelinde ekran kötü değil. DCI P3 %100 oranlı 240hz, 3ms 500 nit bir ekran var. O yüzden 95k zaten yoksa neden FHD olan 68'e satılırken bu 95 olsun.

Tek eksiği G Sync olmaması.

Doğrudur hocam fakat ASUS'un ekranı ile kıyaslanamaz.
Kıyaslanır hocam dediğim gibi panellerin arasındaki fark G Sync olmaması ve Asus'un panelinin daha büyük olmasından. MiniLED 18 Scar modellerinde yok, MiniLED olanı deseydiniz o zaman tamam bariz fark var derdim ben de.

Geri
Yukarı