Vega 64 undervolt ve overclock yapma

M.U.M

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Referans Vega 64 ekran kartina undervolt ve overclock islemleri nasil yapilir ve yapildigi takdirde ne kadar bir performans artisi olur? Hangi ekran karti seviyesine gelir?

Vega 64 zaten başlı başına güçlü bir kart. 5700 XT seviyesine geliyor bazı oyunlarda üzerinde oynandığı takdirde ancak son çıkan birkaç oyunda optimizasyon için uğraşmamışlar bile, hayal kırıklığı :/ 64 BIOS'u yüklü Vega 56 kullanıyorum. Ayarlarım şu şekilde:

1.png

2.png

64 GPU'larının silikonları daha iyi, 1630MHz'i yükseltebileceğinizi umuyorum. HBM2 tarafında ise şanslıysanız 1100MHz'de stabilite sağlayabilirsiniz. Onun dışında gecikmeler çok önemli. Stok değerler oldukça kötü, CL20 değerine sahip. Ben 16'da kullanıyorum, aynı zamanda tREF değerini 18000 gibi değere çektim, ekstra performans artışı sağlıyor. Kullandığım program AMD Memory Tweak.

3.png

UV'nin ne sağladığına gelirsek, stok haline göre çok ciddi performans artışı, akabinde ciddi bir sıcaklık düşüşü yaşadım. Hotspot sıcaklığını kontrol altına almak için kartın üzerindeki bakır bloğun GPU'ya ve HBM2'lere temas eden yeri zımparalayan veya en basit yol olarak kaliteli bir termal macun kullanıp basıncı biraz daha arttıracak şekilde kartın arkasına kauçuk veya plastik pullar koyan birçok insan var, side durum nedir bilmiyorum. GPU sıcaklığının hiçbir önemi yok, HBM2'ler de 70-80 derecelerde performans düşüşü yaşıyor. Kartı ne kadar serin tutarsanız o kadar iyi.

Bunlar haricinde aklınıza takılan soru varsa sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim son derece yararlı oldu
Vega 64 zaten başlı başına güçlü bir kart. 5700 XT seviyesine geliyor bazı oyunlarda üzerinde oynandığı takdirde ancak son çıkan birkaç oyunda optimizasyon için uğraşmamışlar bile, hayal kırıklığı :/ 64 BIOS'u yüklü Vega 56 kullanıyorum. Ayarlarım şu şekilde:

Eki Görüntüle 650720
Eki Görüntüle 650723

64 GPU'larının silikonları daha iyi, 1630MHz'i yükseltebileceğinizi umuyorum. HBM2 tarafında ise şanslıysanız 1100MHz'de stabilite sağlayabilirsiniz. Onun dışında gecikmeler çok önemli. Stok değerler oldukça kötü, CL20 değerine sahip. Ben 16'da kullanıyorum, aynı zamanda tREF değerini 18000 gibi değere çektim, ekstra performans artışı sağlıyor.

UV'nin ne sağladığına gelirsek, stok haline göre çok ciddi performans artışı, akabinde ciddi bir sıcaklık düşüşü yaşadım. Hotspot sıcaklığını kontrol altına almak için kartın üzerindeki bakır bloğun GPU'ya ve HBM2'lere temas eden yeri zımparalayan veya en basit yol olarak kaliteli bir termal macun kullanıp basıncı biraz daha arttıracak şekilde kartın arkasına kauçuk veya plastik pullar koyan birçok insan var, side durum nedir bilmiyorum. GPU sıcaklığının hiçbir önemi yok, HBM2'ler de 70-80 derecelerde performans düşüşü yaşıyor. Kartı ne kadar serin tutarsanız o kadar iyi.

Bunlar haricinde aklınıza takılan soru varsa sorabilirsiniz.

Hocam vega 64 biosuna ne zaman geçtiniz, kayda değer bir performans artışı oldu mu ve herhangi bir sorun yaşattı mı size bu konuyla ilgili şöyle bir video görmüştüm :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
İlk aldığımda 56'ya 64 VBIOS'u yükledim, HBM2 belleklerin voltajı 1.25V'tan 1.35V'a çıktı. Bu bana 800MHz'den 1100MHz overclocka izin verdi. Bunun dışında pek işe yaramadı açıkçası. Power limit de arttı ama UV yaptığımdan hiçbir etkisi olmadı. Kayda değer performans artışı özellikle HBM2 overclockuyla ve UV ile geldi. Frekanslar UV ile ortalama 150-200MHz arttı. Sıcaklıklar 70'lerden 60'lara düştü. Ayriyeten bazı kişilerde 56'ya 64 VBIOS'u atınca bazı CU'lar açılmış, bende açılmadı maalesef. Vega 56'da toplam 56, 64'te 64 CU var. Vega 58'i olan vardı mesela :)

O attığınız videoda driverlar karşılaştırılmış sanırım, oraya girmiyorum. Diyebileceğim şu, sürücüler yıllardır stabil kullandığım kadarıyla, özellikle Vegalarda. AMD'ye Fine Wine diyorlar, çünkü optimizasyonu uzun soluklu oluyor veya her sürücüde üzerine bir şeyler katıyorlar, siz hangisini desteklerseniz :)

Yeni konular

Geri
Yukarı