Vega 8 için Linux Driver

350070

Megapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Eski bilgisayarım bir notebooktu. Özellikleri;
İşlemci: i7-7500U ( 4MB önbellek. Çift çekirdekli. Temel işlemci hızı 2.70 GHz. Tüm çekirdekleri Turbo Boost ile 3.49 GHz ile çalışıyor.),
Ekran Kartları: Intel HD Grafik 620 2 GB ( güç tasarrufu) ve AMD R7 M440 4 GB ( yüksek performans),
RAM: 12 GB 2133 MHz DDR4 (4 GB Samsung 2133 MHz DDR4 RAM + 8 GB Micron 2400 MHz DDR4. Ya anakart 2133 MHz ya da en düşük RAM frekansına göre çalışıyor).

Bu tür bir sistemde, aylardır Deppin OS kullandım. Ama sadece Intel HD Grafik ile oyunlar oynayabildim. Çünkü çift grafik kartlı notebooklar için Deppin OS, her zaman
Gelecek sürümde destek vereceğini söylüyordu. O yüzden güç tasaruflu grafik sürücüsünde oynuyordum.

Wine ile denediğim oyunlar ile deneyimlerim ( Ekran çözünürlüğü 1366X768);
Metin 2 -> fena değildi.
ETS 2 ( maalesef korsan indirdim ) -> Windows 10'dayken güç tasarruflu ekran kartı düşük ayar da iyiydi bunda da öyle.
LoL -> Oyunu oynayamadım bir türlü. Yalnız istemcisi, Windows 10'dakine göre çok ama çok akıcıydı.

Steam üzerinden oynadığım oyunlar;
DotA 2 -> Güç tasarufflu bir grafik kartının düşük ayarda performansı güzeldi. Windows 10'daki güç tasarrufludan bir tık iyiydi hatta.
Maalesef başka oyun denemedim.

Birkaç bir şey daha yazayım:
Java Eclipse performansı Windows 10'dakinden farkı yok.
HP'nin ne olduğunu bilmediğim ses sistemi yüzünden kalitesiz ama yüksek bir ses (Windows 7 ve 8.1'de de durum böyleydi. Tek Windows 10'da iyi.).
Görsel şölen ön planda zaten.

Şimdi ki sistemim;
İşlemci: Ryzen 3 3200G ( 6 MB önbellek, 4 çekirdekli. Temel işlemci hızı 3.60 GHz. Turbo Boost ile 1 çekirdeği 4.00 GHz diğeleri 3.8 GHz'de çalışıyor.),
Ekran kartı: Vega 8 ( İşlemcide bulunun GPU);
RAM: 8 GB Kingston FuryX 3200MHz DDR4
Anakart: B450M S2H

Deep'in OS, çok harika bir işletim sistemi. Tabanı Debian destekli Linux.
AMD'nin FirePro diye de bir sürücüsü varmış ekran kartıları için. Ama ben bulamadım Vega 8 için.

Ben direk bu sürümü kurup, kullanmak istiyorum. Sadece deneyim edip kullanan varsa;
Oyun performansları, ses sorunları veya daha ne gibi sorunlar ile karşılatıklarını yazabilirler mi?

Çünkü RAM daha yolda ve Deep'in OS 2020 sürümünü bekleyeceğim. Şu an beta.

Son düzenleme:
Hocam Türkçe anlamı son sınır gibi bir şey. Vega 8, 11 falan yeni nesil GPU uyum sağlar.

Deepin 20 ile berbat etmişler ayrıca duyduğuma göre bilinmesine rağmen kapatılmayan güvenlik açıkları varmış Deepin'de.
Dostum çok şahane duruyor. Tek kurulum sonrası duvar kağıdı ile uyumsuz.
Hocam Türkçe anlamı son sınır gibi bir şey. Vega 8, 11 falan yeni nesil GPU uyum sağlar.
Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Dostum ama aşırı güzel. Ben aylarca eski sürümünü kullandım.

Öyle kolay yüksek puan veren biri değilim ama Deepin beni bile cezbetti.
Sanki işletim sistemi değil de yalı'da oturuyormuşsun hissi vermişti.
Üstelik sadece 2 GB Ram olan makinede denemiştim.
Zan edersem Deepin, Çin devleti tarafından desteklenen bir dağıtım.
Bence eksilerine rağmen kullanmaya değer, zaten eksileri de sürekli gideriliyor.

Öyle kolay yüksek puan veren biri değilim ama Deep'in beni bile cezbetti.
Sanki işletim sistemi değil de yalı'da oturuyormuşsun hissi vermişti.
Üstelik sadece 2 GB RAM olan makinede denemiştim.
Zan edersem Deep'in, Çin devleti tarafından desteklenen bir dağıtım.
Bence eksilerine rağmen kullanmaya değer, zaten eksileri de sürekli gideriliyor.

Bence donanımlarım eski değil. Uyumlu çalışacağını düşünüyorum.
B450M S2H'ın kutusunda bulunan kağıtta, Linux desteklediğini gördüm.

Geri
Yukarı