Ventoy için hangi dosya sistemi kullanılmalı?

581710

Centipat
Makaleler
2
Flash belleğe Ventoy kuracağım. Sistem GPT kullanıyor flash belleğe veya sisteme göre bir dosya sistemi seçmeli miyim, yoksa varsayılan olarak exFAT oluyor onu değiştirmeden direkt MBR'yi GPT yapıp kurayım mı?

Eski cihazlarda kullanacaksan MBR (gerek duymuyorsan GPT daha çok öneririm) yap, bir de exFAT kullan, Linux gibi Windows'tan farklı işletim sistemleri için ideal.

exFAT kullan. Ama çok büyük yansılar atacaksan NTFS kullanmak zorundasın.
5-6 GB Windows kuracağım. exFAT olacak değil mi o zaman?

Eski cihazlarda kullanacaksan MBR (gerek duymuyorsan GPT daha çok öneririm) yap, bir de exFAT kullan, Linux gibi Windows'tan farklı işletim sistemleri için ideal.
Windows kuracağım ama merakımdan soruyorum. exFAT olarak ve GPT olarak kurarsam Ventoy'u hem Windows hemde Linux ISO'ları için kullanılabilir mi bu flash?

@F4T1H @Hidrojen Sülfür H2S

5-6 GB Windows kuracağım. exFAT olacak değil mi o zaman?

Windows kuracağım ama merakımdan soruyorum. exFAT olarak ve GPT olarak kurarsam Ventoy'u hem Windows hemde Linux ISO'ları için kullanılabilir mi bu flash?

@F4T1H @Hidrojen Sülfür H2S
Hocam şimdi okudum ve exFAT dosya sınırına sahip değilmiş Aslında var ama çok büyük.
Linux için de kullanılabilir.

Hocam şimdi okudum ve exFAT dosya sınırına sahip değilmiş aslında var ama çok büyük.
Linux için de kullanılabilir.

Sorun olmaz, GPT ve exFAT yap.

Hocam son bir şey sorayım. Flashıma kurdum ancak ayarlar kısmında otomatik olarak "Secure Boot Support" tikliydi. Bende açık bırakıp kurdum. Bir sıkıntı olur mu? Windows veya Linux için? @F4T1H @Hidrojen Sülfür H2S

Başkalarıda cevap verebilir arkadaşlar...

Hocam son bir şey sorayım. Flashıma kurdum ancak ayarlar kısmında otomatik olarak "Secure Boot Support" tikliydi. Bende açık bırakıp kurdum. Bir sıkıntı olur mu? Windows veya Linux için? @F4T1H @Hidrojen Sülfür H2S

Başkaları da cevap verebilir arkadaşlar...

Bazen oluyor, bazen olmuyor. Ventoy kullanırken BIOS'tan Secure Boot kapatıp öyle kullanırsan daha iyi olur ama. Hem bazı Linux dağıtımlarında Secure Boot açılınca boot edemiyorsun.

Geri
Yukarı