Ventura 13.4 siyah ekran

dem10

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, mevcut sistemimi guncelleyeyim dedim ve şu donanımda karar kıldım.

ASUS ROG STRIX Z790-H
i9 13900K.
128 GB 6000MHz DDR5.
Radeon 5700XT kurulum sonrası 6800XT ile yer değiştirecek.

Bu sisteme M.2 sistem uzerine bir Windows 11 kurdum ve sipariş ettigim 1TB WD Black SN850X henuz ulaşmadığı için SATA bir disk üzerine deneme Ventura kurayım istedim. 13.4 ve OC 0.9.2 uzerine kurulumu tamamladım. 30 35 dakikalık kurulumun sonrasında ( birkaç sefer restart vs ) artık normal sistemi açmaya (Apple logosu yukleme barı bitiyor ya da verbose aktif oldugunda ekrana tam görüntü geldiği esnaya denk geliyor haliye nerede tıkandığını göremiyorsunuz ) başladığında siyah ekran geliyor ve duruyor. Klavye fonksiyonları çalışır durumda sadece ekrana görüntü gelmiyor. (Navi10 için ventura öncesi Lilu ve Whatevergreen kext ile agdpmod=pikera yeterliydi bu ilk ventura denemem olduğu için bunların dışında bir şey çıktı ise belirtirseniz sevinirim)

Big Sur olan başka makinemdan alışkın oldugum için ( Z390 i9 9900K Radeon 6800XT OC 0.9.0 ) ekran kartı ayarlarını kontrol ettim ama her şey normal. Bir türlu bu aşamayı geçemiyorum. OpenCore DP üzerinden cihaz tanıtımı, agdpmode = pikera eklentisi hatta araştırdığımda verbose -v parametresini kapatıp bu sorunu bertaraf edene bile denk geldiğim için onu bile denedim ama olmadı. Ventura ve Display port kaynaklı olabilir dedim iki kablo ve farklı monitorlerle de denedim ama sonuç nafile.

Benzer bir sorun tecrübe eden var mı?

Son düzenleme:
MSI, spoofing isteyen modellerden değil ve daha öncesinde sorunsuz çalışıyordu (Big Sur OC 0.9.0). Ventura da çözemedim bir türlü

ACPI içinden bunları sil.
SSDT-BRG0
SSDT-USBW
SSDT-SBUS-MCHC

Kext içinden bunları sil.
CPUFriend.kext
CPUFriendDataProvider.kext
SMCProcessor.kext
SMCSuperIO.kext
USBPower_Z790PLUS.kext
USBToolBox.kext
UTBMap.kext
Z790PLUS-XHCI-unsupported.kext

Bunları config dosyana bu şekilde işle.

Sonra tekrar dene. Aynı hata olursa 1-2 kez Reset NVRAM yapıp tekrar dene.

Sizin dediğinizi denemeden önce navi10 - 5700XT için Ventura'nın 13.4'unde benzer sorunları yasanlar oldugunu gordum. Hiçbiri cozume ulastiramamis o sebeple 6800XT ile denedim yine olmadi. Sifirdan farkli bir SATA uzerine kurulumu yapıp boot edip Black screen görmeden görüntğ alabildim. Yalniz sizin yazdığınız bilgilerden propertreenin ne yaptigini bilmediğimi fark etttim. Propertree ne yapiyor? Kextler belli bir sira ile olmali mi? Siralama icin bize yardimci olan bir program mi? Bir de klasik acilis lilu ve virtualsmc ve Whatevergreen.kextler siralamada en ustte olmali diye hatirliyorum. Bunun disinda siralamada ustte olmasi gereken varsa belirtirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Bir de eskiden ses için S1220A codec kullanan boardlarda AppleALC.kext tek başına yeterli oluyordu. (alcid=%) Kext olarak yüklü olmasına karşın şu an ses kartını görmüyor. DP üzerinden kartı mı tanıtmak gerekiyor?

Son düzenleme:
Kernel kısmında sıralama belirtilmiş.

ROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC S1220A için bootarg işe yaramıyor. O yüzden benzer donanım sahibi arkadaşlar için DP üzerinden path ekleyip layoutid 11 olarak verilmesi gerekiyor bu şekilde çalıştı.

Kernel kısmında sıralama belirtilmiş.
Bu zaten benim de yazdığım klasik sıralama. Sorum ProperTree farklı bir şey sunuyor mu? OC Auxllary kullanarak düzenlememi yapıyorum zaten.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı