Veri bilimi

velituc01

Femtopat
Daha fazla  
Herkese selamlar, sevgiler. İyi forumlar. Şu an istatistik 1. sınıf öğrencisiyim meslek ve teknik bilişim mezunu olarak girdim, haliyle biraz programlama bilgim var ileride veri bilimi yolunda ilerlemek istiyorum aranızdan bu sektörün içinde olan ya da bilgisi olan yardım edebilir mi? Nasıl ilerlemeliyim, hangi programlama dilleri üzerinde yoğunlaşmalıyım, hangi kütüphaneleri kullanmalıyım. Şu an da Python dilinde ilerliyorum. Yardımcı olabilirseniz sevineceğim. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selamlar, sevgiler. İyi forumlar. Şu an istatistik 1. sınıf öğrencisiyim meslek ve teknik bilişim mezunu olarak girdim, haliyle biraz programlama bilgim var ileride veri bilimi yolunda ilerlemek istiyorum aranızdan bu sektörün içinde olan ya da bilgisi olan yardım edebilir mi? Nasıl ilerlemeliyim, hangi programlama dilleri üzerinde yoğunlaşmalıyım, hangi kütüphaneleri kullanmalıyım. Şu an da Python dilinde ilerliyorum. Yardımcı olabilirseniz sevineceğim. İyi forumlar.
Hocam ben de size bir soru sormak istiyorum da:
Bu yazılım öğrenmek ne işe yarıyor, nasıl bir şey? Bir de ne kadar zor Pyhton çok zor mu mesela?

Once istatistik ve matematik. Senin icin onlar cepte. Sonra Ingilizce. Sonrasinda data mining ve machine learning. Direkt programlama yapmayacaksin aslinda, istatistiksel scriptler yazacaksin cok buyuk oranda. If - else - loop bilsen yuzde 90 ini bilmis oluyorsun. Kalani matematik. Lineer cebir, diferansiyel, bayesian cebir, Ozel fonsksiyonlar ( Taylor, Sigmoid vs ) bilmek gerekiyor.

Bunlarin yanisira visualization icin de python ya da R uzerinde bazi kutuphanelere hakim olmalisin. En son duyduguma gore vakif universitelerinin birinin parali programina 80 bin kisi basvurmus. Ipini koparan Turkiyede pek sektoru olmasa da DS kovaliyor, iyi calis :)

Yeni konular

Geri
Yukarı