VGA to DVI vs VGA to HDMI

oscorp

Hectopat
Monitörüm VGA çıkışlı, ekran kartım DVI ve HDMI çıkışlı. Normalde küçük bir aparat kullanıyorum. Bu sefer aparatsız yani direkt kablolu alayım diyorum. Ekran kartımın iki çıkışından birini kullanacağım. VGA to DVI mı, VGA to HDMI mı alayım?

Değişiklik yapmanızın gereksiz olduğunu peşinen söyleyeyim.

Monitörde sadece D-SUB (VGA) giriş varsa bu sadece analog sinyal alıyor demektir. VGA dijital sinyal iletmez. HDMI ise dijital bir sinyal iletir. Bu yüzden ikisi arasında muhakkak bir dijital-analog sinyal dönüştürücü gerekli. Öte yandan DVI ise kendi içinde bir çok çeşidi vardır. Bazıları analog, bazıları dijital bazıları her ikisini de iletebiliyor diye biliyorum. Bunların pin sayısı değişim göstermektedir. Sizin monitörünüze zaten analog bir sinyal iletilmesi gerektiğinden ötürü HDMI to VGA dönüştürücü almak yerine hali hazırda olan aparatı kullanmaya devam etmenizi tavsiye ederim. Size bir avantajı olacağını sanmam. Zaten kullandığınız aparat DVI arayüzden gelen analog sinyali aktarıyor. İçerisinde bir dönüştürücü yok.

Değişiklik yapmanızın gereksiz olduğunu peşinen söyleyeyim.

Monitörde sadece D-SUB (VGA) giriş varsa bu sadece analog sinyal alıyor demektir. VGA dijital sinyal iletmez. HDMI ise dijital bir sinyal iletir. Bu yüzden ikisi arasında muhakkak bir dijital-analog sinyal dönüştürücü gerekli. Öte yandan DVI ise kendi içinde bir çok çeşidi vardır. Bazıları analog, bazıları dijital bazıları her ikisini de iletebiliyor diye biliyorum. Bunların pin sayısı değişim göstermektedir. Sizin monitörünüze zaten analog bir sinyal iletilmesi gerektiğinden ötürü HDMI to VGA dönüştürücü almak yerine hali hazırda olan aparatı kullanmaya devam etmenizi tavsiye ederim. Size bir avantajı olacağını sanmam. Zaten kullandığınız aparat DVI arayüzden gelen analog sinyali aktarıyor. İçerisinde bir dönüştürücü yok.
Ama aparatı bağladığım kablo koptuğu için zaten bir kablo alacağım. O zaman düz VGA mı alayım?

Düz VGA veya bir tarafı VGA diğer ucu DVI olan bir kablo alabilirsin. Bir ucu HDMI diğer ucu VGA olan kablolar da var ama çalışma garantisi yok. Muhakkak bir sinyal dönüştürücü lazım. İkinci söylediğim kablo türünü alırsanız bir de dönüştürücü alacaksınız. Bununla birlikte monitöre giren yine aynı nitelikte analog sinyal olacaktır.

Çok gerekli bir şey değil. Direkt kablo yerine HDMI to VGA aktif dönüştürücü alıp VGA kablosu ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Daha düzgün olur ama dediğim gibi çok gerekli değil.
Ek olarak monitörünüzdeki VGA çıkışı değil, girişidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı