Video Editör için sRGB Yüksek Laptop Önerisi

Bütçe
36000

Hygon

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Video editörüm. Premiere Pro, Photoshop ve nadiren After Effects programlarını kullanıyorum, aynı zamanda oyun da oynuyorum. sRGB oranı %100 olan IPS ekranlı ya da OLED ekranlı laptop arıyorum. Bir süredir araştırıyorum fakat aşağıdakiler dışında çok fazla seçenek bulamadım. Maksimum bütçem 36.000 TL. Taksit ve iade imkanı olduğu için Hepsiburada üzerinden önerebilirseniz çok iyi olur.

Lenovo Legion 5
Asus TUF Gaming A15
Asus ROG Flow
Asus ROG Strix G15

Acer, HP, Monster gibi ekranları kötü olan laptoplar önermeyin :)

Tuf Gaming A15 ve Legion 5 profesyonel renk editi için uygun cihazlar değiller. Strix G15'te ha keza. Diğer ikisinden iyi panele sahip olsa da, hala profesyonel içerik üretimi için yeterli bir cihaz değil.

Flow bu konuda ufak bir istisna. Flow'un FHD değil de UHD (4K) modelinin ekranı profesyonel içerik üretmeye daha uygun.

Macbook'lar daha çok uyar muhtemelen böyle bir kullanım senaryosuna ama Adobe CC ürünlerine lisans ücreti ödüyor musunuz bilmiyorum.

OLED, Mini LED panelli cihazlara bakın. Yada illa IPS tercih edilecekse, IPS panelinde mat kaplama olmayanları tercih edin. Mat kaplama renkleri solduruyor. Daha canlı ve doğru renkler için mat olmayan paneller tercih edilebilir.

Mat ekrana rağmen yüksek renk kapasitesine sahip OLED cihaz;
Delta E maks değeri 2.3, Delta E ortalaması 1'in altında olan mat ekrana sahip olmayan OLED cihaz;

İkisinin de sRGB değerleri beklentinizi karşılar, AdobeRGB ve DCI-P3 değerleri attığınız cihazlardan çok daha yüksek. Ancak ikisinin de ekran kartı yok. Render performansları nasıl bilmiyorum ama çok fena olmadığını düşünüyorum çünkü Huawei Matebook 16S modelleri harici kart olmadan profesyonel içerik üretimi için satılıyor, dolayısıyla yeterlidir muhtemelen.

Son düzenleme:
Tuf Gaming A15 ve Legion 5 profesyonel renk editi için uygun cihazlar değiller. Strix G15'te ha keza. Diğer ikisinden iyi panele sahip olsa da, hala profesyonel içerik üretimi için yeterli bir cihaz değil.

Flow bu konuda ufak bir istisna. Flow'un FHD değil de UHD (4K) modelinin ekranı profesyonel içerik üretmeye daha uygun.

Macbook'lar daha çok uyar muhtemelen böyle bir kullanım senaryosuna ama Adobe CC ürünlerine lisans ücreti ödüyor musunuz bilmiyorum.

OLED, Mini LED panelli cihazlara bakın. Yada illa IPS tercih edilecekse, IPS panelinde mat kaplama olmayanları tercih edin. Mat kaplama renkleri solduruyor. Daha canlı ve doğru renkler için mat olmayan paneller tercih edilebilir.

Mat ekrana rağmen yüksek renk kapasitesine sahip OLED cihaz;
Delta E maks değeri 2.3, Delta E ortalaması 1'in altında olan mat ekrana sahip olmayan OLED cihaz;

İkisinin de sRGB değerleri beklentinizi karşılar, AdobeRGB ve DCIP-3 değerleri attığınız cihazlardan çok daha yüksek. Ancak ikisinin de ekran kartı yok. Render performansları nasıl bilmiyorum ama çok fena olmadığını düşünüyorum çünkü Huawei Matebook 16S modelleri harici kart olmadan profesyonel içerik üretimi için satılıyor, dolayısıyla yeterlidir muhtemelen.
Önerileriniz için teşekkür ederim. Nvidia ekran kartlarının CUDA özelliği render performansını ciddi oranda artırıyor. Aynı zamanda oyun da oynamak istediğim için Macbook veya ekran kartsız modeller bana pek uygun değil maalesef. Sanırım bütçem dahilinde oled ekranlı ve ekran kartı bulunan model yok. Önerebileceğiniz farklı modeller var mı?

Önerileriniz için teşekkür ederim. Nvidia ekran kartlarının CUDA özelliği render performansını ciddi oranda artırıyor. Aynı zamanda oyun da oynamak istediğim için Macbook veya ekran kartsız modeller bana pek uygun değil maalesef. Sanırım bütçem dahilinde oled ekranlı ve ekran kartı bulunan model yok. Önerebileceğiniz farklı modeller var mı?
Ekran kartlı cihazları alıp içerik üretmek için ayriyeten monitor almayı düşünebilirsiniz.

Geri
Yukarı