Video Renderlarındaki Kalitesizlik Problemi

Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar sorunum renderladıgım tüm videolar kalitesiz çıkıyor. Kullandıgım ayarlar da en iyisi. Sony Vegas Pro da aynı Adobe Premier Pro da aynı Camtasia Studio 8 de aynı. Tüm hepsinde kalitesi aynı çıkıyor. Tüm render programlarında böyle. Napmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun birden çok nedeni olabilir. Bunlar:
  • Kaynak çözünürlük ile hedef çözünürlük farklı ise video upscale veya downscale edilir. Bu da kaliteyi bozabilir.
  • Kullandığın format: En güncel video formatı şu anda H.264. H.264 ve MP4 çıktı almalısın.
  • Bitrate: Kaliteyi etkileyen en önemli noktadır! Özellikle video çok hareketli ise bitrate yüksek olmalı. Mesela 1080p bir video en azından 10 Mbit olmalı.
  • Geçiş: Pass diye geçer programlarda. Çift geçiş, yani two pass ile çok daha iyi sıkıştırma elde edilir. Özellikle haraketli sahnelerde.

Çok fazla bilgim yok ancak tüm programlarda aynı sıkıntı varsa FPS değerini yükselt videoların bence yada Rendering yapan bileşeni GPU olarak tanıt.

Bunun birden çok nedeni olabilir. Bunlar:
  • Kaynak çözünürlük ile hedef çözünürlük farklı ise video upscale veya downscale edilir. Bu da kaliteyi bozabilir.
  • Kullandığın format: En güncel video formatı şu anda H.264. H.264 ve MP4 çıktı almalısın.
  • Bitrate: Kaliteyi etkileyen en önemli noktadır! Özellikle video çok hareketli ise bitrate yüksek olmalı. Mesela 1080p bir video en azından 10 Mbit olmalı.
  • Geçiş: Pass diye geçer programlarda. Çift geçiş, yani two pass ile çok daha iyi sıkıştırma elde edilir. Özellikle haraketli sahnelerde.
Abi dediklerinin hepsi tam. H.264 MP4 falan olsun hepsi tam. Bitrate'yi uçurdugum halde bile aynı GPU'da aynı kaliteyi alıyorum. CPU'da da Cuda'da ise de hepsinde aynı kalite bozuklugu var napmam lazım ?

Çok fazla bilgim yok ancak tüm programlarda aynı sıkıntı varsa fps değerini yükselt videoların bence yada Rendering yapan bileşeni GPU olarak tanıt.

Hepsinde aynı problem var.

Abi Sony Vegas Pro 13'de hangi render seçenegini kullanmalıyım senden yardım istiyorum.

Arkadaşlar sorunum renderladıgım tüm videolar kalitesiz çıkıyor. Kullandıgım ayarlar da en iyisi. Sony Vegas Pro da aynı Adobe Premier Pro da aynı Camtasia Studio 8 de aynı. Tüm hepsinde kalitesi aynı çıkıyor. Tüm render programlarında böyle. Napmam lazım?

Kaynak dosya ile çıktı dosyasına ait MediaInfo bilgisi paylaş bakalım. Bir de Export ayarlarına ait ekran görüntüsü alalım.

Recep abi sorunu buldum. Aslında sorun şu: benim monitörüm 1400x900 ve ben videoyu 1400x900'den başka çözünürlükte renderladıgım zaman video kalitesi berbat oluyor 4K Falan hepsi dahil. Video çektigim zaman da öyle ?

@Recep Baltaş hocam yardımınızı istiyorum.

Sosyal'de biri daha böyle bir konu açmıştı 1366x768 çözünürlüklü bir laptoptan görüntü alıyormuş. Bende senin dediğin gibi max 768p alabilirsin demiştim. Birkaç kişi de bana video renderlarken kalitenin çözünürlükle ilgili olmadığını söylemişti.

Sosyal'de biri daha böyle bir konu açmıştı 1366x768 çözünürlüklü bir laptoptan görüntü alıyormuş. Bende senin dediğin gibi max 768p alabilirsin demiştim. Birkaç kişi de bana video renderlarken kalitenin çözünürlükle ilgili olmadığını söylemişti.
Ben de laptop kullanıyorum 1366x768 ama monitör taktım 1400x900. Yani napabilirim onu söyler misin @Hawkyshun ?

Şimdi 1440x900 olarak kaydediyorsunya renderlarken 1440x900'ü 1920x1080'e çıkarmaya zorluyo bu yüzden kalite bozuluyor. Bence böyle. Ne yapacağını bilmiyorum.

Şimdi 1440x900 olarak kaydediyorsunya renderlarken 1440x900'ü 1920x1080'e çıkarmaya zorluyo bu yüzden kalite bozuluyor. Bence böyle. Ne yapacağını bilmiyorum.

Renderla ilgisinin olmadıgını fark ettim videoyu çekerkende böyle.

@Recep Baltaş hocam.. yardımlarınızı bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı