Videolar bazen kaliteli bazen kalitesiz gözüküyor

MaskeliÇilek

Hectopat
Arkadaşlar, merhabalar, birkaç gündür bir problemim var. Bilgisayardan video açtığımda 1080p olarak açsam bile sanki 480-720p arası gibi geliyordu. Az önce çok kaliteli bir video açtım, 1080p ayarladım ve video genel olarak iyiydi ancak yine de bazı yerlerinde dediğim sorun oluyor. Netflix'te bir dizi açtım ve kalitesi genel olarak iyiydi ancak bazı sahnelerinde yine dediğim gibi oluyor. Bazı videolarda ise tamamen bu dediğim sorun var. Sorun ekran kartıyla alakalı mıdır yoksa monitörle alakalı mı?

Hocam şöyle açıklama yapayım. Şimdi Netflix'de oynatıcı internet hızına göre kalite ayarlar, internet hızın o an hızlıysa sana daha kaliteli gözükür, ama kötüyse internetin daha düşük çözünürlükte sunar. Onun dışında diğer Videolar'da neden olur bilmiyorum. Belki YouTube Otomatik'e almıştır kaliteyi ona da bak.

Arkadaşlar, merhabalar, birkaç gündür bir problemim var. Bilgisayardan video açtığımda 1080p olarak açsam bile sanki 480-720p arası gibi geliyordu. Az önce çok kaliteli bir video açtım, 1080p ayarladım ve video genel olarak iyiydi ancak yine de bazı yerlerinde dediğim sorun oluyor. Netflix'te bir dizi açtım ve kalitesi genel olarak iyiydi ancak bazı sahnelerinde yine dediğim gibi oluyor. Bazı videolarda ise tamamen bu dediğim sorun var. Sorun ekran kartıyla alakalı mıdır yoksa monitörle alakalı mı?

Anlık hız dalgalanması ile 1080p gibi görünüp bitrate azalması yaşıyor olabilirsin.
Ping artışı olabilir jitter artışı olabilir.
Bozulma olduğunda videoyu kapatıp hız testi yapabilirsin. ya da YouTube'da istatistik bölümü var internet kullanımı detayı veriyor.

Büyük ihtimal monitör ile alakalı, daha çok siyah bölümlerde mi oluyor?
Hayır, değişiyor. Bildiğiniz kalite sanki 480p gibi oluyor videolarda. Net değil hiçbir şey.
Anlık hız dalgalanması ile 1080p gibi görünüp bitrate azalması yaşıyor olabilirsin.
Ping artışı olabilir jitter artışı olabilir.
Bozulma olduğunda videoyu kapatıp hız testi yapabilirsin. ya da YouTube'da istatistik bölümü var internet kullanımı detayı veriyor.
İnternetimi yeni değiştirdim. 100 mpbs indirme hızım var ve oyunlarda genellikle 13-14 mb arası indirme yapıyorum. Az önce test yaptım ve 122 mpbs download çıktı. Çözemiyorum cidden.

Hayır, değişiyor. Bildiğiniz kalite sanki 480p gibi oluyor videolarda. Net değil hiçbir şey.

İnternetimi yeni değiştirdim. 100 Mbps indirme hızım var ve oyunlarda genellikle 13-14 MB arası indirme yapıyorum. Az önce test yaptım ve 122 Mbps download çıktı. Çözemiyorum cidden.

Siz yine YouTube'dan izlerken meraklısına diye bölüm var oradan bakın kayıp neden oluyor.
Nice 100mbit kullanıcıları Netflix izleyemiyorum doğru düzgün diye şikayet ediyor.

Siz yine YouTube'dan izlerken meraklısına diye bölüm var oradan bakın kayıp neden oluyor.
Nice 100mbit kullanıcıları Netflix izleyemiyorum doğru düzgün diye şikayet ediyor.
Nelere dikkat etmem gerekiyor bu kısımda?

Benim merak ettiğim kısım şu, eğer ekran kartında bir sorun olsa bu her videoda ve her anında olmaz mıydı?

Son düzenleme:
Nelere dikkat etmem gerekiyor bu kısımda?

Benim merak ettiğim kısım şu, eğer ekran kartında bir sorun olsa bu her videoda ve her anında olmaz mıydı?

Aynen. Ekran kartında olsa normal masaüstünde bile bozulma görünür.
Bu örnek video da 1080p connection Speed ve buffer healty değerleri stabil mi ona bakmaniz lazım.

IMG_20210813_003754.jpg

Şimdi farkettim, videolarda tearing(görüntüde kesik kesik olma) sorunu da var gibi hafif. Ben sorunun monitörden olduğunu düşünmeye başlıyorum, ama ekran kartından olmadığına da %100 emin olmak istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı