ViewSonic 32" VX3211-4K-mhd vs ViewSonic 32" VX3276-2K-mhd

İBRAHİM AYAZ

Femtopat
Merhaba,

ViewSonic 32" VX3276-2K-mhd ekran sahibiyim, ailemden birisi ekran satın almak istedi ben de kendi ekranımı kendisine verip kendi ekranımdan en azından biraz daha iyi bir ekran satın almak istiyorum.
Öncelikle ana beklentilerimi söyleyeyim;
Benim en önem verdiğim konu güzel bir çözünürlükte gerçekten güzel renklere sahip olan bir monitör satın almak. Şu anda sahip olduğum monitörden aslında son derece memnunum, çünkü 8 + 2 Bit FRC renk derinliğine sahip bir monitör kullanıyorum, 32 inch ve 1440P, ben herhangi bir pixel sayma gibi bir olay yaşamadım aksine gerçekten renkler ve netlik olarak ekranım o kadar güzel ki yani bunun 1 tık üstü herhalde 10 yıl memnun olacağım bir model olacaktır diye düşünüyorum. Ekranım IPS panele sahip.

ViewSonic 32" VX3211-4K-mhd monitör incelemelerini Ali Güngör Bey'in incelemesi de dahil olmak üzere izledim. HDR 10 destekli yine 8 + 2 Bit FRC renk derinliğine sahip, ve incelemelerde anlatıldığına göre gerçekten çok güzel renk parametreleri taşıyan(srgb, Adobe RGB vs) bir monitör üstelik 4K. Fiyatı da diğer 4K monitörlere göre uygun bence. Fakat tek takıldığım konu şu oldu panel tipi VA. Yani üstte özelliklerini yazmış olduğum şu anda kullandığım monitör IPS panel. Kağıt üzerinde 4K'lık monitör daha iyi dursa da panel tipi aklımı karıştırmakta acaba renk konusunda kağıtta yazanlar ile gerçekler farklı mı bilemiyorum.

Birisi neden bu tarz monitörler tercih ettiğimi soracak olursa diye açıklayayım, inanın şu anda kullandığım monitörde güzel bir şekilde elektronik tasarım yapabildiğim, iki adet makaleyi yan yana açıp rahatlıkla okuyabildiğim, film ve dizi konusunda muazzam zevkle izleyebildiğim monitördür. Rekabete dayalı oyunlar oynamayı tercih etmiyorum daha çok hikaye içeren assasin's Creed, Far Cry vb gibi oyunları oynamayı sevdiğimden bu monitör bana tüm TN ve genel olarak VA panellerden ve monitör modellerinden daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Aynı beklentiler ile bu monitörümden en azından bir tık üstünü almak istiyorum. Tabii ki fiyat da önemli 5-6 binlik tasarımcı monitörlerinin fiyat seviyesine çıkmak istemem.

Uzun oldu ama bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Saygılarımla,

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı