VirtualBox Windows 11 "this PC can't run Windows 11" hatası

XenonTR

Hectopat
Daha fazla  
Ben VirtualBox üzerinden Windows 11'i test etmek istiyorum kendi elimle ama BIOS'tan AMD ftpm açsam bile aynı hata. Sistem de yeterli. Dolu dolu ayırıyorum VirtualBox'a ama olmuyor. VirtualBox'u şu ayarlarla yaptım:
-8 GB RAM.
-4 çekirdek.
-40GB depolama alanı.
-Değişken disk.
-Vbos VGA 256MB GPU belleği.

AMD kullanıyorum yardımcı olur musunuz?

40 GB depolama alanı az geliyor olabilir. Şu anki Windows 50 GB kaplıyordu en son.

Windows 11 Home kurmayı deneyin. Olmadıysa VirtualBox için de ayrı TPM etkinleştirmeniz gerekmekte.

• VM'yi kapatın (açık olması durumunda).
  • Sanal makine ayarlarına girin ve Donanım sekmesi altında "Ekle" ye basın.
  • Donanım Ekleme Sihirbazında TPM'yi seçin ve Son'a tıklayın.
Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Sorunun çözümünü buradan kısaca anlatayım. Gerek gerçek makine, gerekse de, sanal makine için geçerlidir. "this PC can't run Windows 11" hatası alanlar alttaki işlemleri yaparlarsa eğer çözüme ulaşacaklar denenmiştir.
1. elinizde mevcut Windows 10 ISO dosyası var ise, 7ZIP veya PowerISO vb uygulamaları kullanarak ISO dosyasını açın. Sources dizini altında "Appraiserres.dll" dosyasını masaüstüne alıp kopyalayın.
2. Windows 11 işletim sistemi ISO dosyasını, PowerISO, UltraISO uygulamalarını kullanarak açın, kopyaladığınız "Appraiserres.dll" dosyasını, sources dizini içerisine bırakın değişikliklere evet deyin, ISO kalıbını bozmadan kaydet yoluyla işlemi bitirin. Sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.
Geri bildirimler için şimdiden teşekkür'ler. :)
kaynak linkler:
PowerISO uygulaması için: PowerISO - Create, Burn, Mount, Edit, Compress, Encrypt, Split, Extract ISO file, ISO/BIN converter, Virtual Drive
UltraISO uygulaması için: UltraISO - The Ultimate ISO CD/DVD Image Utility
7ZIP uygulaması için: Download

Sorunun çözümünü buradan kısaca anlatayım. Gerek gerçek makine, gerekse de, sanal makine için geçerlidir. "this PC can't run Windows 11" hatası alanlar alttaki işlemleri yaparlarsa eğer çözüme ulaşacaklar denenmiştir.
1. elinizde mevcut Windows 10 ISO dosyası var ise, 7ZIP veya PowerISO vb uygulamaları kullanarak ISO dosyasını açın. Sources dizini altında "Appraiserres.dll" dosyasını masaüstüne alıp kopyalayın.
2. Windows 11 işletim sistemi ISO dosyasını, PowerISO, UltraISO uygulamalarını kullanarak açın, kopyaladığınız "Appraiserres.dll" dosyasını, sources dizini içerisine bırakın değişikliklere evet deyin, ISO kalıbını bozmadan kaydet yoluyla işlemi bitirin. Sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.
kaynak linkler:
PowerISO uygulaması için: PowerISO - Create, Burn, Mount, Edit, Compress, Encrypt, Split, Extract ISO file, ISO/BIN converter, Virtual Drive
Ana makinemde denedim, İşe yaramıyor.

Ana makinemde denedim, işe yaramıyor.

Bende son çare onu deneyeceğim şimdi Emir dayının dediği yöntemi yapacaktım ama dediği yeri bulamadım son sürümü kullanıyorum VirtualBox.
Windows 11 Home kurmayı deneyin. Olmadıysa VirtualBox için de ayrı tpm etkinleştirmeniz gerekmekte.

Tpm nasıl etkinleştireceğim bulamıyorum dediğiniz yeri
kaynak linkler:

Allah seni bildiği gibi yapsın bende yapacaktım neyse ki zaman bulamadım yapmaya ceza almış.
20 GB alan ile başarılı kurulum yaptım ben. Depolama ile alakalı değil sanırım TPM 2.0 zorunluluğunu kaldırma yöntemi vardı onu deneyin.

Nasıl yapacağım.
Windows 11 Home kurmayı deneyin. Olmadıysa VirtualBox için de ayrı TPM etkinleştirmeniz gerekmekte.
Sanallaştırma açık.
20 GB alan ile başarılı kurulum yaptım ben. Depolama ile alakalı değil sanırım TPM 2.0 zorunluluğunu kaldırma yöntemi vardı onu deneyin.
windows 10 ana makinemde sürüc imzasını devre dışımı bırakmam gerekiyor

Son düzenleme:
Eskiden Windows 10 üzerinde Windows 11 ISO'larını açabiliyordum ama Windows 11 üzerinde Windows 11 ISO'larını VirtualBox üzerinden yükleme yapamıyorum başlarken iptal oluyor kapanıyor.

Ben VirtualBox üzerinden Windows 11'i test etmek istiyorum kendi elimle ama BIOS'tan AMD fTPM açsam bile aynı hata. Sistem de yeterli. Dolu dolu ayırıyorum VirtualBox'a ama olmuyor. VirtualBox'u şu ayarlarla yaptım:
-8 GB RAM.
-4 çekirdek.
-40GB depolama alanı.
-Değişken disk.
-Vbos VGA 256MB GPU belleği.

AMD kullanıyorum yardımcı olur musunuz?

İlk önce atmış olduğum adımları gerçek bir bilgisayar üzerinden denememeni tavsiye ediyorum. Çünkü TPM'yi devre dışı bırakarak Windows 11 kurmanın bazı dezavantajları var. (TPM 2.0 isteyen oyun motorları, programlar vs.) Soruna gelecek olursak sanal makine de deneyeceğin için yapman gereken şunlar;
Adım 1) kurulum ekranına gel, sürümü seç TPM desteklenmiyor dediği zaman Shift+F10 tuşlarına bas. CMD ekranı açılacak regedit yazıp enterla.
Adım 2)HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup yoluna ulaş. Daha sonra sağ tıklayıp yeni anahtar değeri oluştur ve adına LabConfig ver.
Adım 3)oluşturmuş olduğun bu klasör içerisine 2 adet dword(32 Bit) değeri oluşturman gerekiyor. İlkinin adını BypassTpmCheck koyup değerini 1 ver, daha sonra 2. dosya için BypassSecureBootCheck adını atayıp aynı şekilde değerini 1 ver ve kaydet.
Adım 4) daha sonra komut satırını ekranını kapat ve format adımına devam et. Hala karşında TPM kurulamıyor uyarısı varken geri tuşuna basıp tekrar Windows 11 sürümünü seç ve ileride gereksinimleri karşıladığını göreceksin.
Adım 5) Windows 11 deneyimin hayırlı olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı