Visual Basic ile Ödev İçin Program Yapımı

Orkego

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Ben bir şey için küçük bir program yapmam lazım.
Resim koyucam.
Microsoft Visual Basic ile yapabilirim diye düşünüyorum.
Kod girme konusunda neredeyse 0 bilgiye sahibim. Bu uygulamayla küçük ve basit bazı uygulamalar yapmıştım.
Sizden nasıl yaparım veya o girmem gereken kodları sizden rica edeceğim.
Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Gv8aob.png

Eğer resim gözükmüyorsa diye 2 farklı şekilde atıyorum.

1- Kamera bölümüne bilgisayardaki kamerayı açtıracak kullandıracak ve oraya yansıtacak bir kod lazım.
If program started use "camera" falan gibi bir şey olucak herhalde :D Bilmiyorum...
2- Görüntü kısmınada bilgisayardaki herhangi bir programı direk olarak oraya yansıtan bir kod lazım. Eğer yapılamıyorsa söyleyin... Onu başka bir şekilde hallederim.
3- Yazı yazma yeri kısmına herhangi bir yazı yazıldığında Enter tuşuna basıldığı takdirde Chat Alanında gözükmesini istiyorum.
Kodu sanırsam şöyle bir şey olur :D
If something written on "textbox.1" print "chat.box"
4- Sağ kısımda ses açma yerine benzetmeye çalıştığım falan yerler var :D
Ses açma şeysi yapabilir miyiz oraya? Bir de onun yanındaki mikrofonu açıp kapatma tuşu xD
Bilgisayar farklı olduğu için paintden yaptım.

Dediğim gibi pek bir bilgim yok. Yardım ederseniz sevinirim. Onun dışında zaten grafikleri falan yerleştirmeyi de artık biliyorum :D
Bir de yazı yazma yerinin yanına ''gönder'' butonu gibi bir şey de atayabilir miyiz? Enter ile aynı işlevi görmesi için en azından o kısımda.
Konuyu en uygun bura olarak gördüm. Umarım doğrudur.
Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Kolay gibi gözükse de işin arkaplanında bir dünya kod yazman gerekecek.
Bunu ben de daha önce yaptım, mesajlaşma kısmını hallettik, çalışıyordu ancak kamera falan bilemiyorum yani.

@byanigli 'yi etiketleyelim, o belki bilgi verebilir sana kamera konusunda.
Ancak sana sadece şunu söyleyeyim, programlama bilgisi bu denli olan birisi kolay kolay yapamaz bu programı söylemedi deme :)

Kolay gibi gözükse de işin arkaplanında bir dünya kod yazman gerekecek.
Bunu ben de daha önce yaptım, mesajlaşma kısmını hallettik, çalışıyordu ancak kamera falan bilemiyorum yani.

@byanigli 'yi etiketleyelim, o belki bilgi verebilir sana kamera konusunda.
Ancak sana sadece şunu söyleyeyim, programlama bilgisi bu denli olan birisi kolay kolay yapamaz bu programı söylemedi deme :)
Peki bu chati nasıl yapacağımı bana anlatır mısınız? Diğerlerini küçük değişikliklerle hallederim :)

Basit bir olay değil ama öncellikle network bilgisi ve yazılım mimarisi isteyen bir konu, soket programlama bilgisine sahip olman gerekir. Görüşmeler 1'e 1 mi olacak ? Yoksa birisi sunup 1'den fazla kişimi izleyecek vs vs. Önce, sen ne yapacaksın ona karar ver. Bu programımın fonksiyonel gereksinimi ne olacak bunları yaz . Örnek: Kullanıcı, 5 seferden fazla yanlış giriş yaparsa, bahsi gecen kullanıcının sisteme 1 gün boyunca şifre giremeyecektir. Sonra Foksiyonel olmayan gereksinimleri saptayacaksın. Mesela, veri tabanında parola md5 şifreleme metodunda saklanacaktır.Bu konu hakkında gereksinim analizi ve gereksinim mühendisliği gibi başlıkları inceleyerek daha ayrıntılı bilgi alırsın. Gereksinimlerin doğru olursa, Tasarımında doğru olur, gerçekleştirmek kolaylaşır. Test etmen gerekecek yeri bilirsin.

Basit bir olay değil ama öncellikle network bilgisi ve yazılım mimarisi isteyen bir konu, soket programlama bilgisine sahip olman gerekir. Görüşmeler 1'e 1 mi olacak ? Yoksa birisi sunup 1'den fazla kişimi izleyecek vs vs. Önce, sen ne yapacaksın ona karar ver. Bu programımın fonksiyonel gereksinimi ne olacak bunları yaz . Örnek: Kullanıcı, 5 seferden fazla yanlış giriş yaparsa, bahsi gecen kullanıcının sisteme 1 gün boyunca şifre giremeyecektir. Sonra Foksiyonel olmayan gereksinimleri saptayacaksın. Mesela, veri tabanında parola md5 şifreleme metodunda saklanacaktır.Bu konu hakkında gereksinim analizi ve gereksinim mühendisliği gibi başlıkları inceleyerek daha ayrıntılı bilgi alırsın. Gereksinimlerin doğru olursa, Tasarımında doğru olur, gerçekleştirmek kolaylaşır. Test etmen gerekecek yeri bilirsin.
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Bu işi ben Teknoloji Tasarım ödevim için yapacağım. Hoca bize bir yarışma gibi bir şeyden bahsetti. Ama tam olarak bir yarışma değil. 3 adet seçenek sundu bende Yapım kuşağını seçtim. Çalışan bir ürün yapmalıyım. ( dersi biliyorsunuzdur zaten bir soruna çözüm bulup falan filan :D )
Bu uygulama tam anlamıyla şuan çalışmasına gerek yok çünkü o sistemi şuan zaten kuramam.
Benim isteğim o KAMERA yazan yerde öğretmenin kendi bilgisayarındaki kamerasının görüntüsü aktarılacak ama ben bunu dediğim gibi sadece çalıştığını göstermek amacıyla kendi bilgisayarımdaki kamerayı orada gösterticem.
Chat kısmını falan zaten zamanla kendim boza çözü geliştiririm. örn. 30 kişi 1 öğretmenin dersini izleyecek.
Ki 30 kişi olmaz çünkü bu sefer chat kısmı falan sıkıntı yaşanır. Büyük ihtimalle 15 er kişilik sınıflar şeklinde yaparım.
Kısaca 15 kişi bu program üzerinden bir server a bağlanacak ( bu server işinin şuan sizin bana öğreteceğiniz işle alakası yok ) .
Neyse:
Benim bu program üzerinden yapmak istediğim.
Kamera yerinin pc'min kamerasını kullanmasını sağlamak.
Chat kısmının Yazı Yazma Alanı ile düzenli çalışması. Yani ne yazarsak yazalım o chat kısmında gözükmeli.
Bir giriş sistemi yapıcağım. Bu arayüze gelmeden önce şifre ve kullanıcı adı yeri olacak ancak o kısmı kendim yapmayı biliyorum :)
Onu öğrenmiştim. Kodları tam hatırlamıyorum ama o sıkıntı değil her şekilde tekrar yaparım. Kısaca Giriş Paneli işini sizin yapmanıza gerek yok.
Kamera ve Chat kısmını halledebilirsem süper olur.
Görüntü kısmı da pc'den falan bir yerin görüntüsünü yansıtacak. <- bu kısmı yapamazsak oraya resim falan koyarım ve öğretmene falan belirtirim...
Bir de Sağ kısımda ses işareti ve mikrofon falan çizmeye çalıştım. Ses yerine basınca yada üzerine gelince bir ses kontrol çubuğu çıkarttırabilir miyiz? Bir de yanındaki mikrofon gibi bir şey çizdim :D Ona bir kere basınca mute diğer basışta mute kaldırma kısaca mikrofonu açıp kapama tuşu yapabilir miyiz?
İllaki yaparız ama bu işi 1 haftaya yetiştiricem... Çok zorlayacak şeyleri yazarsanız ben bir şekilde onları hallederim :)
Şimdiden teşekkürler...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı