Visual Studio 2022 proje yükleme süresini hızlandırmak için Microsoft Dev Box özelliği ekleniyor

Makaleler
53
Microsoft, 23 Mayıs 2023 tarihinde Insider kanalında Visual Studio 2022 için Microsoft Dev Box özelliğinin ön izlemesini tanıttı.

Bu özellik, proje açılma hızı ve dosya indexleme hızını oldukça yüksek oranda arttırıyor.

Ekran görüntüsü 2023-05-02 002414.png

Visual Studio geliştirici ekibinden Ruben Rios, Microsoft Dev Box hakkında yorumları;

17.7 önizlemelerinden başlayarak, Visual Studio 2022, bir geliştirme kutusuna dahil etmeyi kolaylaştırmak ve genel Visual Studio performansınızı artırmak için tasarlanmış birkaç yeni özellik içerir.

Kimliğiniz etrafında dönen bir deneyim

Visual Studio'yu Dev Box'ta başlattığınız anda artık kimlik bilgilerinizi girmeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, Visual Studio'nun oluşturmak ve Dev Box'ta oturum açmak için kullandığınız kimliğe göre otomatik olarak oturum açmanızdır.

devbox-autosignin.gif

Visual Studio oturumunuzu otomatik olarak açmakla kalmaz, kısa bir süre sonra tema renkleri gibi tüm dolaşım ayarlarınız sizden herhangi bir giriş yapmanıza gerek kalmadan uygulanacaktır.

Birleşik Ayarlar, ortamınızı ayarlamayı her zamankinden daha kolay hale getirecek

Geliştirme ortamınızın tam istediğiniz gibi ayarlanmasının üretkenliğiniz için kritik önem taşıdığını anlıyoruz. Bunu göz önünde bulundurarak, Birleşik Ayarlar adını verdiğimiz yeni ve geliştirilmiş bir ayarlar işlevi üzerinde çalıştığımızı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Birleşik Ayarlar ile tüm kişisel ve ekip Visual Studio ayarlarınızı kolayca kullanabilecek ve paylaşabileceksiniz. Ayarlar yalnızca Dev Box'larınızda dolaşarak ilk kurulumu kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda insanlar tarafından okunabilen bir JSON dosyasında paylaşmaya ve dışa aktarmaya da uygun olacak. Bu, kurulumlar arasında veya ekibiniz arasında ayarları nasıl paylaştığınızı veya düzenlediğinizi basitleştirmeye yardımcı olacaktır.

Bu hafta daha sonra daha fazla ayrıntı paylaşacağız, ancak bu arada, Geliştirici Topluluğu aracılığıyla tüm geri bildirimlerinizi veya sorularınızı gönderin.

Visual Studio'nun ötesindeki kimlik iyileştirmeleri, Dev Box deneyiminizi kolaylaştırır!

Geliştirme görevlerinizi gerçekleştirmek için birden fazla araca ihtiyacınız olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle, sizin için tutarlı bir kimlik deneyimi oluşturmak üzere Visual Studio dışındaki ekipler ve projelerle işbirliği yapıyoruz.

Bu iyileştirmelerden bazıları hâlâ planlama aşamasında olsa da, size GCM (Git Credential Manager) projesinin şu anda üzerinde çalıştığı ve Haziran ayı civarında kullanıma sunmayı planladığı kimlik geliştirmelerinin hızlı bir önizlemesini sunmaktan mutluluk duyuyorum.

gcm.png

Bu iyileştirmeyle, Azure DevOps depolarına erişirken sorunsuz bir şekilde kimlik bilgileri sağlamak için oturum açmış Windows kimliğinizden yararlanabileceksiniz.
Kimlik alanını daha da geliştirme fırsatı bizi heyecanlandırıyor ve Geliştirici Topluluğu aracılığıyla geri bildirimlerinizi ve isteklerinizi duymayı umuyoruz.

Şimdiye kadarki en hızlı kullanıma hazır Visual Studio

Büyük projeler üzerinde çalışırken, Visual Studio'nun yüklenmesi ve işinize başlamanıza izin vermesi bazen oldukça uzun sürebilir. Bunun nedeni, Visual Studio'nun tüm IDE yeteneklerini etkinleştirmek için dosyaları dizine eklemesi ve meta veriler oluşturması gerektiğidir.

Ancak, Dev Box ile artık bu verileri önceden oluşturabilir ve siz yeni bir Dev Box'ta oturum açmadan önce bile Visual Studio'nun kullanımına sunabiliriz. Bu, Visual Studio'nun çözümlerinizi çok daha hızlı açmasını ve en sevdiğiniz IDE özelliklerine daha erken erişmenizi sağlar.

perfgraphic.png

Yalnızca işleri daha hızlı yüklemekle kalmayacak, aynı zamanda başlangıçtan itibaren kullanılabilen önceden hesaplanmış önbellek sayesinde arama, artımlı derlemeler ve birim testi ile daha hızlı bir deneyim yaşayacaksınız. Bu iyileştirmelere ek olarak, taahhüt grafiğini önceden oluşturarak git ile ilgili işlemleri hızlandırmak için çalışıyoruz.

Bu geliştirmelerin tümü, oluşturduğunuz her yeni Dev Box ile daha verimli ve tam olarak optimize edilmiş bir geliştirici oturumuna sahip olmanızı sağlayacaktır.

Makalenin tam halini okumak için (İngilizce):

Çok yüksek donanım kaynağı istiyor. Pro geliştiriciler için elbet güzel araçlar olabilir ama yine de bir IDE bu kadar çok kaynak tüketmemelidir.

@d karizma evet, işlemci ve RAM kullanımı olarak bayağı bir yüksek. Lakin, Microsoft hızlandırmak konusunda kararlı gibi duruyor. Biliyorsunuzdur belki, VS 2022 ile birlikte 64 Bit mimariye geçildi.
Rider C# daha iyi değil midir bundan? Gerek hız, gerek kaynak kullanımı, gerek araçları kullanım konusunda? Ben pek uzmanı değilim ikisinin de ama Rider C# daha performanslı geldi bana. Nuget paketlerini de kolayca yükleyebiliyordum.

@d karizma doğrusunu söylemek gerekirse Rider'ı hiç kullanmadım.

Ben Form geliştirmek için kullandım, Unity3D için kullandım ve çeşitli yazılımlar geliştirmek için kullandım. Başarılı bir IDE. Visual Studio'a göre hızlı ama gel gelelim uzmanlık noktasında hangisi iyi bilemem.

Linux'ta da kullanılabilir olması çok güzel bir şey. Tek Form geliştirilmiyor.

Dediğim gibi, kullansam bir yorum yapabilirdim. Ancak diğer uzman geliştirici aradaşlarım Visual Studio'nun daha kapsamlı olduğunu söylüyorlar genel olarak.

Linux'ta da kullanılabilir olması çok güzel bir şey. Tek Form geliştirilmiyor.

Çoklu platform desteği Visual Studio için Windows ve macOS üzerinde var.

Geri
Yukarı