Visual Studio code Python "CommandNotFoundException" hatası

Kullanıcı1355

Hectopat
Herkese merhaba. Python öğrenmeye başladım ve IDE olarak vs Code'u seçtim. Fakat kodu yürütmeye çalıştığım zaman bu hatayı alıyorum. Biraz araştırdım fakat çözemedim. Çözümünü bilen biri yardımcı olabilir mi?

Screenshot_1.png

Ekledim. Az önce temiz kurulum yaptım ve özellikle dikkat ettim. Hala aynı hatayı alıyorum.
Python'u da PATH'a eklediğinize emin olun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda 1:51'e bakın. Anaconda şeklinde yüklediyseniz orada da PATH'e ekleyerek kurulum yapıp yapmadığınıza dikkat edin.

Run bastıktan sonra bazı dosyalar eksik var diye sağ alta uyarı geliyor install de terminal ekranında komut çalışacaktır.
Önceki kurulumda Install deyince hata verip inmiyordu. Tekrar kurulum yaptım ve o bildirim gelmedi. Adının "Lisp" olması lazımdı. Eklenti kısmına arattım ve manuel olarak indirdim. Hala hata alıyorum.
Python konumunda hata var gibi gözüküyor. Python'ı kaldırıp tekrar kurmayı dener misin? Yine olmaz ise, Windows Ortam Değişkenleri'ni kontrol et derim, Python orada mı ve konumu doğru mu diye.
Böyle mi olması lazım? Konumu bu:
Kod:
C:\Users\DOĞUKAN\AppData\Local\Programs\Python\Python39\Scripts\
Python'u da PATH'a eklediğinize emin olun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda 1:51'e bakın. Anaconda şeklinde yüklediyseniz orada da PATH'e ekleyerek kurulum yapıp yapmadığınıza dikkat edin.
Eklediğimden eminim. Standart Python kurulumu yaptım.

Son düzenleme:
Sorun adınızın Doğukan olması muhtemelen. Yani içerdiği Türkçe karakter. Kullancılar klasöründeki klasörünüzün isminde Türkçe karakter olduğu için sıkıntı yapıyor gibi. İlk paylaştığınız görselde "DOUKAN" yazıyor hatta. Bu soruna takılan her program kendince aşmaya çalışıp dolusuyla klasör açmıştır oraya.

Tavsiyem ilk fırsatta temiz kurulum yapmanız. Tek sorun oluşturan şey Python değil çünkü. Microsoft bu durumu geç fark edip otomatik olarak mail adresinin ilk 5 hanesi yapmaya başladı. Temiz kurulumlarda direkt o şekilde sorun olmaktan çıkıyor olması lazım.

Python'ı farklı yere yükleyip Visual Studio'nun oradan çalıştırmasını sağlayabilirsiniz muhtemelen ama dediğim gibi farklı programlardan biri elbet sorun çıkartacaktır.

Sorun adınızın Doğukan olması muhtemelen. Yani içerdiği Türkçe karakter. Kullancılar klasöründeki klasörünüzün isminde Türkçe karakter olduğu için sıkıntı yapıyor gibi. İlk paylaştığınız görselde "DOUKAN" yazıyor hatta. Bu soruna takılan her program kendince aşmaya çalışıp dolusuyla klasör açmıştır oraya.

Tavsiyem ilk fırsatta temiz kurulum yapmanız. Tek sorun oluşturan şey Python değil çünkü. Microsoft bu durumu geç fark edip otomatik olarak mail adresinin ilk 5 hanesi yapmaya başladı. Temiz kurulumlarda direkt o şekilde sorun olmaktan çıkıyor olması lazım.

Python'ı farklı yere yükleyip Visual Studio'nun oradan çalıştırmasını sağlayabilirsiniz muhtemelen ama dediğim gibi farklı programlardan biri elbet sorun çıkartacaktır.
Bunu ben de düşündüm. Uğraşmak istemediğim için başka bir IDE kurdum şimdilik. Muhtemelen sorun o dur. Başka bir diske indirip deneyeceğim bunu.

Yeni konular

Geri
Yukarı