Vize Başvurusunda Uçak Rezervasyonu

MorgothBauglir

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yarın vize başvurusuna gideceğim ve gidiş uçak biletimi direkt satın almıştım. Ancak dönüş tarihim net olmadığı için rezervasyon yapmak istedim ve 23 Haziran'a kadar geçerli bir uçak bileti rezervasyonu aldım. Bunu vizede kullandığımda herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimalim var mı? Başvuracak olduğum vize eğitim için 90 gün üzeri kalış (ulusal) İtalya vizesidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapılan uygulamalar konusunda çok farklı söylentiler dolaşıyor ortada. Tavsiyem en azından dönüş biletini ve orada kalacağın günlerin masraflarını karşılayabilecek miktara sahip bir banka hesabı ya da kredi kartını hazırda bulundurman. Sana ait banka hesabında yeterli paranın olduğunu gösteren bir dekont olursa elinde sorun yaşamazsın diye düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar. Yarın vize başvurusuna gideceğim ve gidiş uçak biletimi direkt satın almıştım. Ancak dönüş tarihim net olmadığı için rezervasyon yapmak istedim ve 23 Haziran'a kadar geçerli bir uçak bileti rezervasyonu aldım. Bunu vizede kullandığımda herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimalim var mı? Başvuracak olduğum vize eğitim için 90 gün üzeri kalış (ulusal) İtalya vizesidir.
Hocam bu tarz konularda çok fazla etken var ve somut durumlarda yok. Yani şu şartları sağlayanlar kesin vize alır veya alamaz diye. Eğer ki vize almanızla ilgili bir tereddüdünüz var ise dönüş biletinizi satın alın. Ayrıca bana çıkarken hava limanında sordukları oldu. Arkadaşıma girişte de sormuşlardı vizesi olmasına rağmen.

Son düzenleme:
Vize sorgulamasının bir standartı yok, kişiye göre farklı işliyor prosedürler. Eğer önceden aynı ülkeden vize aldıysan işin kolaylaşır, başka ülkeden aldıysan birkaç belge daha gerekebilir. İlk olarak alıyorsan ya da işsiz durumdaysan 30'a yakın belge vermen gerekebilir. Ayrıca 1 yıllık vizeye başvurup karşılığında 1 yıllık alma ihtimalin de o ülkeden daha önce 2-3 defa vize almadıysan pek mümkün değil. İlk seferde gereksinimleri karşılayanlara genellikle 3 aylık vize veriliyor.

Önceden 20 civarı ülkeye giriş çıkışım olmasına rağmen Fransa'dan ilk defa vize aldığım için bu evraklara rağmen ilk seferde sadece 3 aylık verdiler. Ayrıca aklında olsun, ilk defa vize alıyorsan ve uzun süreli istiyorsan 1 yıllık vizenin kalma izni olan gün sayısı kadar, gün başına 100-150 Euro arasında bir paranın olduğu hesap göstermen işini kolaylaştırır. Fransa için günlük 120 Euro isteniyor, İtalya'nın talep ettiği günlük ücret x 90 olarak hesapta para bulundur. Sonra konsolosluğa görüşmek için çağırdıkları zaman 1 yıllık istiyorsun ama gösterdiğin bu para gereksinimleri karşılamıyor diyorlar.

Bu belgelere rağmen Fransa'dan ilk vize için 3 aylık alabildim, sonrakinde muhtemelen 1 ya da 2 yıllık vereceklerini düşünüyorum. Schengen için aynı ülkeden vize almak işi sonradan kolaylaştırıyor, yani benim yaptığım hatayı yapma. :)

Screenshot_39.png

@Egemen @daenerys targaryen @Yararsız Üye Açıkçası Erasmus+ ile 6 aylık staja gideceğim. Daha önceden hiçbir yurtdışı tecrübem yok. Okuldan hibe (aylık 600 euro) alacağıma dair belge aldım. Banka hesabımda da 15 bin TL kadar bir para gösterdim. Ebeveynlerimden bir tanesini garantör olarak gösterdim. Gidiş biletimi alıp, dönüş biletimi almamış olmamın sebebi 6. ayın içerisinde erken dönüş yapabilme ihtimalimin olması. O kesinleştikten sonra uçak biletini alabilirsem daha iyi olur diye düşündüm. Şuan aileme yeterince yük olmuş gibi hissediyorum zaten 😁

Eğer eğitim vizesine başvuracaksan belgeleri dikkatli incele. Çünkü baya dikkat ediyorlar onlara. Özellikle davetiye mektubu, okulun yazısı vs. gibi. Banka hesabında ortalama 5000-10000 TL arası bir bakiye göster ama biraz hareketli olsun hesabın. Yani hiç hareket yok sadece 5000 TL gelen havale olan bir hesap dökümü verme. Uçak bileti olayı da ben genelde direkt satın alıyorum. Bazı arkadaşlarım rezervasyon yaptıkları için red yedikleri olmuştu. Gidiş-dönüş olarak biletlerini isterler bu arada. Sadece gidiş alıp başvuru yapma bence.

@painkiller iData'ya sorduğumda yanma ihtimaline karşı özellikle uçak bileti almamamı tavsiye ettiklerini söylediler. Öğrencilerin kalacakları ay başına 900 euro göstermesi gerekiyormuş. 600 euro hibeden geliyor zaten. Benim merak ettiğim ise mesela 2500 euro göstermem gerekirken, hesapta 5000 euro göstersem bunun bana bir eksisi olur mu ? İnternette fazla para göstermeninde dezavantaja soktuğu yazıyordu.

@MorgothBauglir dezavantaj sağlamaz ama avantaj da sağlamaz bence. Mesela ben Orange Vize'den aldığımda oradaki ibare minimum 1000 Euro kadar göstermek faydanıza olacaktır diye. Yani hesabında fazla para olmasının kimseye bir zararı yok değil mi? Önemli olan minimum değerlerin üzerinde göstermek ve hesabı biraz hareketli tutmak.
iData'ya sorduğumda yanma ihtimaline karşı özellikle uçak bileti almamamı tavsiye ettiklerini söylediler.
Uçak bileti almazsan vize başvurunu konsolosluk almaz ki? Satın alma rezervasyon yaptır gibi bir şey söylemiş olabilirler mi? Çünkü benim aldığım bütün vize başvuru formlarında gidiş ve dönüş bilet tarihlerini de istiyorlar. Buralara rezervasyon yaptırıp, daha sonra çıktı alıp veren arkadaşlarım da oldu. Böyle bir şey olabilir mi senin dediğin? Yani dönüş bileti almamak çok çok büyük bir risk bence. Ki vize şirketindeki görevli bile durdurabilir işlemini belki. Onu iyice bir öğrenirsen yararına olur.

@MorgothBauglir dezavantaj sağlamaz ama avantaj da sağlamaz bence. Mesela ben Orange Vize'den aldığımda oradaki ibare minimum 1000 Euro kadar göstermek faydanıza olacaktır diye. Yani hesabında fazla para olmasının kimseye bir zararı yok değil mi? Önemli olan minimum değerlerin üzerinde göstermek ve hesabı biraz hareketli tutmak.

Uçak bileti almazsan vize başvurunu konsolosluk almaz ki? Satın alma rezervasyon yaptır gibi bir şey söylemiş olabilirler mi? Çünkü benim aldığım bütün vize başvuru formlarında gidiş ve dönüş bilet tarihlerini de istiyorlar. Buralara rezervasyon yaptırıp, daha sonra çıktı alıp veren arkadaşlarım da oldu. Böyle bir şey olabilir mi senin dediğin? Yani dönüş bileti almamak çok çok büyük bir risk bence. Ki vize şirketindeki görevli bile durdurabilir işlemini belki. Onu iyice bir öğrenirsen yararına olur.
Aynen.. Uçak bileti rezervasyonundan bahsediyorlardı. Biraz ucu açık bir cümle kullanmışım :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı