VoIP Nedir ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kaan Arslan

Kilopat
Yer
Çankaya, Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İngilizcesi ''Voice Over Internet Protocol'' olan bu kelimenin türkçe anlamı, IP üzerinden ses iletimidir. VoIP sesinizi internet üzerinde yolculuk yapan sinyallere dönüştürür. Uluslararası görüşme yapmanıza olanak tanıyan, ucuz ve kullanışlı bir servistir. Çoğu internet sağlayıcıları kullanıcılarını aynı servis sağlayıcısını kullayanlarla kısıtlarken, bazıları ise fiziksel numarası olan herkes ile bağlantı kurmanıza olanak tanıyor.

Elbette bu uygulama Türkiye'de yok. Sadece bu hizmeti sunan Uydunet, sizin gibi VoIP hizmeti kullananlarla iletişim kurmanıza olanak sağlıyor. Kısacası kısmen de olsa aslında var. Siz birini aradığınızda, sinyalin normal, analog telefon sinyaline dönüştürülmesi gerekmekte. Bundan ötürü geniş bant bir internet bağlantınız olması gerekmekte.

VoIP sistemindeki ana mantık ise sesin sıkıştırılmasıdır. Sıkıştırılma sırasında kullanılan algoritmalar şu şekildedir :
Kod:
[COLOR=#000000][FONT=sans-serif]G.729 
G.723 
G.726 
G.711[/FONT][/COLOR]

Sıkıştırma algoritmalarının fiziksel veri oranlarına gelirsek :

G.711 (64 kbps)G.726 (32 kbps)G.729 (8 kbps)G.723 (5.3 & 6.3 kbps)
Gördüğünüz gibi en fazla sıkıştırma oranını G.723 sağlarken, genelde G.729 kullanılır. Çünkü her ne kadar performans önemli olsa da, sesten de ödün verilmemek istenmektedir.

2008 yılında kurumsal danışmanlık yapan bilişim şirketleri arasında çok sükse yapmıştı da zamanla söndü gitti.

Voip yok mu ?

Ben NetGsm üzerinden voip numara aldım. Hem fax hem numara ben 0850 tercih ettim isterseniz bölgesel tercih edebilirsiniz. 0212 gibi ve toplu sms olsun baya kullanışlı tavsiye ederim.

NetGsm'in bayisi çok ama ben 2 yıl önce almıştım yeni değil. Zaten windows android ios mac ortamlarında programları var ben öyle kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı