Vokalimi beate göre nasıl mixlerim?

Bu doğru olabilir belki evet. Sonuçta ben de kulağım yeterli olmadığı için ton dışı mı değil mi anlamıyorum pek. Sadece kulağıma gelene bakıyordum.
Peki üstteki arkadaşın işleri için. Özellikle 2. attığında iyi bir prodüktörle vs. çalışsa toparlanıp piyasaya sunulacak bir iş çıkmaz mı? Dediğim gibi ilkini ben de pek beğenemedim ama 2.si Spotify'da çıksa kapatmam.

Evet müzik eğitimi almış müzisyen bir prodüktör ile çalışırsa toparlanabilir. O haliyle de piyasaya sürülebilir :) Sagopa sından bilmemnesine kadar, müzikten zerre anlamayıp 100 milyon dinlenen neler var, neler... Dinleyen dinliyor yani.

Son düzenleme:
Evet müzik eğitimi almış müzisyen bir prodüktör ile çalışırsa toparlanabilir. O haliyle de piyasaya sürülebilir :) Sagopa sından bilmemnesine kadar, müzikten zerre anlamayıp 100 milyon dinlenen neler var, neler... Dinleyen dinliyor yani.
Sagopa DJ değil miydi, o da mı anlamıyor? Bildiğim kadarıyla kendi beatlerini falan da yapıyordu.

DJ in müzik teorisiyle nealakası olur? mp3 alıp çalınca armoni mi öğreniliyor?
Bütün vokaller detone sago da.
Sen de beat yapıyorsun bak, müzik eğitimin var mı?
Hocam benim yaptığım beatlerde zaten eksikler oldugunu fark ediyorum, egitime basladim. Ha ama gecenlerde baya baya bir beat sattim bana ds cok garip geldi.
Sagopaya yillardir piyasada, beatleri vs. de kullanildigi için bir şeyler biliyordur diyordum.
Sonuçta ben bir beate soz yazıp Spotify'a atmiyorum ama o atiyor.
Son olarak Allame hakkında bilginiz var midir detone mi degil mi diye?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ha ama gecenlerde baya baya bir beat sattim bana ds cok garip geldi.
Garip değil; bu kalitesiz kitleye ne yapsanız yerler...

Sagopaya yillardir piyasada, beatleri vs. de kullanildigi için bir şeyler biliyordur diyordum.
Bir davulcu gibi davul çalamasa da ritm tutmayı öğrenmiş. Bu armoni / solfej bildiği anlamına gelmiyor.

Spotify a herkes şarkı atabilir.

Son olarak Allame hakkında bilginiz var midir detone mi degil mi diye?

Detone değil. Tempo ve dinamik te uyumlu. Amatör şarkıcılar tek bir notayı uzun süre tutmayı beceremezler. Mutlaka ton dışına çıkar ya da enerjiyi kaybederler. Prozodi uymadığında kelimeleri uzatmaya ya da gereksiz nağmeler yapmaya çalışırlar. Burada görmüyoruz. Prodüksiyon ayağında mutlaka düzeltmeler yapılmış, yerlerini anlayabiliyorum. Fakat genel olarak ne yapacağını iyi bilen bir vokal mevcut.

Kayıt konusunda; stok sesler kullanılmış, stüdyonun diğer işlerine baktığımda, aynı enstrüman tonlamalarının olmadığını ve soundun şarkıdan şarkıya önemli derecede deiştiğini gördüğüm içim bu anlaşılıyor.
Stok seslerin dinamiği ve tonlanması ile ilgili yapılabilecek çok fazla şeyler yoktur. Genelde de bir şey yapmazlar. Hazır gelir. Mixte vokal iyi tonlanmış ancak yaylı enstrümanlar bazı yerlerde vokali ezecek seviyede fazla önde. Mix geneli için altyapıda bir boşluk hissi var. Bass çok seviliyor belli biraz fazla yüksek ancak asıl sorun şu; Kick yok gibi, çok zayıf tonlanmış. Kick in olmadığı bir bass? Olmaz yani bir hata.

Geri
Yukarı