VoWiFi nedir?

Mert

Megapat
Makaleler
9
VoWiFi nedir?

Voice-over-WiFi anlamına gelir. Bazı yerlerde Wi-Fi Calling olarak da geçer. VoLTE'nin WiFi versiyonudur diyebiliriz zira tamamen aynı mantıkla çalışırlar.

WiFi üzerinden telefon görüşmesi yapmanıza yarayan bir teknolojidir. 17 Aralık 2017 tarihi itibariyle şu anda Turkcell ve Vodafone bu hizmeti ücretsiz sunabilmekteler. Türk Telekom ise maalesef uyuyor. Ayrıca her telefon desteklemiyor. Belirli markaların amiral gemileri başta olmak üzere sadece çeşitli yeni model telefonlarda mevcut.

Herhangi bir WiFi ağına girdiğiniz andan, bütün konuşma hattınız WiFi ağı üzerinden akmaya başlar. Bir nevi telefonunuzun hücresel ağı durur, telefon operatörünüzle WiFi üzerinden haberleşmeye başlar. Fakat SMS'ler için telefonunuz hücresel ağı kullanmaya devam eder. Zaten WiFi'a bağlı olduğunuz için, mobil verinin taşınması söz konusu değil.

Avantajları saymakla bitmez.
  • WiFi ağı olan her yerde, operatör görüşmesi yapmanıza yarar. Ve bunu son derece berrak bir netlikte yapar. Tıpkı VoLTE'deki gibi.
  • VoLTE'den bir avantajı şu ki, VoLTE sadece operatör içi çalışırken, VoWiFi telefonla aradığınız her yerde çalışır. Yani sabit hatları bile bunu kullanarak arayabilirsiniz.
  • Ayrıca hem VoWiFi, hem de VoLTE'de çağrılar 1 saniyeden kısa sürede düşer.
  • WiFi olan her yerde telefon konuşması yapabildiğiniz için, uçakta, evinizin bodrumunda, hatta yurtdışında bile çalışır. Operatörler buna izin veriyor. Onlar için herhangi bir ek maliyet yok.Yani yurtdışına gidip otelin WiFi'ına bağlandınız, VoWiFi ile tıpkı Türkiye'deymiş gibi paketinizdeki dakikalar aracılığıyla görüşebiliyorsunuz.
  • Bir tavsiyem, eğer evinizde telefon çok az çekiyor ya da hiç çekmiyorsa, telefonunuzu uçak moduna alıp bu özelliği kullanın. Bu şekilde hem SMS'lerden kurtulmuş :), kullanan kaldı mı, hem de telefonunuzun pili tüketmesini engellemiş olacaksınız.
  • Amerika'da operatörler, kullanıcıların roaming ücreti ödemeden bu şekilde konuşabildiğini fark ettiği gibi bu açığı(!) kapatmış. Şimdilik Türkiye'de böyle bir sıkıntı yok. Hatta Turkcell, bunu yurtdışında kullanmayı teşvik dahi ediyor. Sitesinden alıntıya göz atalım.
    Yurt dışında: Yurt dışındayken Wifi erişimi olan noktalarda internet üzerinden Turkcell şebekesine bağlanarak roaming ücreti ödemeden Türkiye’deki tarifelerinizle Turkcell hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
VoWiFi destekleyen telefonlar 17 Aralık 2017 itibariyle Vodafone'un ve Turkcell'in sitesinde şöyle belirtilmiş:
  • Samsung S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, S8, S8 Plus, Note 5, Note 8, A3 2017, A5 2016-2017, A7 2016-2017, On7, J3 Pro, J5 Pro, J7 Pro, J7 Core, J7 2016
  • General Mobile GM6
  • Casper Via F1 ve Via M3 cihazları
  • Nokia 5 ve Nokia 8 cihazı
  • Sony Xperia XZ1 cihazı
  • Vestel Venüs E3 ve Venüs Z10 cihazı
  • Vodafone Smart 7 Style, Smart N8 ve Smart V8 cihazları
  • Turkcell T80
  • LG K10 (2017 model), G4, G5, G6, V20, Q6
  • Apple iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone SE, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X
En doğru bilgiyi Google'dan öğrenebilirsiniz. Telefonunuz VoWiFi desteğine sahipse donanımsal olarak kesin, yazılımsal olarak muhtemelen VoLTE desteğine de sahiptir. Neden böyle dedim, mesela iPhone 5S'nin donanımsal olarak hem VoLTE, hem de VoWiFi özelliği olmasına karşın sadece VoWiFi kullanılabilir. VoLTE için iPhone 6 ve sonrası destekli.

Ayrıca Turkcell, VoWiFi ve VoLTE'yi birlikte senkron kullandığını, bu şekilde de çağrının hiç kesilmediğini söylüyor. Test ettim, onaylandı. Yani bodrumunuzda VoWiFi ile konuşurken dışarı çıktığınızda, otomatik olarak WiFi kesildiğinde, hiçbir kesinti olmadan VoLTE'ye aktarılıyor çağrınız. Kesilmeden kaliteli görüşüyorsunuz :) WiFi kesildiği alanda 4G ağında olmanız şart tabii :)

Henüz Vodafone'da bunu başaramadım. VoWiFi ile konuşurken modemi kapattığım gibi çağrı kesilmekte an itibariyle.

Türk Telekom ise sadece VoLTE desteği sunmakta.

Operatörlerin bilgi sayfası. Hizmeti aktive etmek için yapmanız gerekenleri de burada bulabilirsiniz.

Turkcell: HD Ses ve Video Arama (VoLTE&VoWifi)
Vodafone: Vodafone VoWi-Fi

Sorularınız olursa cevaplayabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazım destekliyor ama Türk Telekom benim elimi kolumu bağlıyor. Şebeke genelde zayıf. Özellikle odamda çoğunlukla sesim gitmiyor. Bu özelliği kullansam sorunum çözülecek ama buna da destek vermiyor. 4 ay sonra taahhüt bitiyor. İlk fırsatta kaçıyorum artık.

Ben ilk çıktığı 2017 başlarından itibaren kullanmaktayım. Evim bodrum katta ve pencere kenarı hariç çekmiyordu. VoWifi sayesinde kurtuldum bu dertten.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı