Rehber VPN nedir?

iambmys9

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Case: Xigmatek Venom X | MBO: Asus TUF B450-PRO GAMING | CPU: AMD Ryzen™ 5 3600X , @ 3.8GHz | CPU Cooler: Stock | RAM: Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Sport LT Gray DDR4 @ 3000MHz | GPU: ASUS RADEON™ RX 5700XT 8GB GDDR6 @ 1905 MHz 256-bit | PSU: XIGMATEK X-POWER 650W 80+ | SSD: Kingston 480GB HyperX Fury 3D | M.2 SSD : 1 WD 240GB Sata Green M.2 SSD | Display: AOC Q3279VWFD8 |
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Merhaba değerli forum üyeleri. Bugün sizlere tanıtmak ve anlatmak istediğim bir VPN serisi olan Torguard'ı tanıtacağım. Bu VPN servisinden herhangi bir çıkarım yok. Şahsen çok memnun olduğum için hem sizin aklınızdaki soruları gidermek hem de Türkiye'de yaşayan bireylerin en büyük ihtiyacı olan VPN servisi hakkında bilgilendirme yapacağım.

VPN nedir?
Aslında Türkiye'de VPN servisleri en çok yasaklı sitelere girmek amacı ile kullanılsa da bundan daha büyük bir işlevi var. Sanal özel ağ yani İngilizce anlamı olarak Virtual private network bizi farklı ağlara yönlendirerek gerçek IP adresimizi internet üzerinde gizlememizi sağlar. Sadece IP adresimizin internet üzerinde gizlenmesini sağlamaz ek olarak bağlantımızı şifreleyerek 3.şahısların ne yaptığımızı görmesini engeller.

vpn-4046047_1920.jpg

Neden VPN kullanmalıyız?
  • İnternet üzerinde gerçek kimliğimizi gizlemek ve gerçek lokasyon bilgilerimizi 3.şahıslar ile paylaşmamak adına kullanabiliriz.
  • VPN kullanarak gecikme değerlerimizin en düşük olduğu sunucuya bağlanıp yanlış sunucuya yönlendirilmemizi engelleyebiliriz. Bu sayede Online oyunlarda ping değerimizi düşürebiliriz fakat bu her zaman işe yaramaz.
  • Standart internet protokollerinin üzerinde fazladan koruma eklemek amacı ile kullanabilirsiniz.
  • Türkiye'de erişim yasağı bulunan sitelere erişmekte kullanabilirsiniz.
  • Torrent üzerinde indirme yaparken IP adresimizin gizlenmesini sağlayabiliriz. Hatta zaman zaman hız artışı sağladığını şahsen gördüğüm olmuştur.
Neden ücretsiz VPN'ler yetersiz?

Belki tek seferlik işleriniz için ücretsiz VPN'ler yeterli gelse de uzun kullanımda ücretsiz VPN'ler yetersiz geliyor. Bunun sebepleri ise şu şekilde:
  • Sınırlı indirme ve yükleme hızları.
  • Sınırlı indirme ve yükleme kotaları.
  • En güçlü şifreleme türünü desteklememeleri.
  • Bilgilerinizi çoğunlukla 3.şahıslar ile paylaşmaları.
  • Netflix, Amazon Prime gibi servislerde yakalanmaları.
  • Güvenilir olmamaları.
VPN ücretleri pahalı değil mi?

Sizin gibi ben de bir süre boyunca ücretsiz VPN'ler kullandım ve uzun kullanımlarının sonucunda bu VPN'lerin yetersiz ve sinir bozucu olduğunu anladım. Ücretsiz VPN'lerden birçoğu zaten log dosyası tutuyor bu da direkt olarak kullandığınız VPN servisini güvensiz hale getiriyor. Bunun dışında kullandığım VPN servislerini sıralamak istiyorum; Express VPN, nord VPN, surfshark ve cyberghost kullandım. Bu VPN servislerinin kendi aralarında avantajları ve dezavantajları var fakat hepsinin en büyük dezavantajı ise ücretleri. Ortalama aylık 12 Dolar/86,20TL ( 1 dolar - 7, 18) gibi bir ücreti var bu ücret bir Amerikan vatandaşına az gelebilir fakat bir Türk vatandaşı için cidden yüksek bir değer.

Hangi VPN servisini önerirsin?
Kendim yaklaşık 8 aydır Torguard'ı kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim. Ücret olarak yukarıda yazdığım VPN'lerden yarı yarıya ücret alıyor ve 6 aylık olarak 15 dolar ödüyorsunuz. Bunun dışında en iyi şifrelemelerden olan wireguard bağlantısını destekliyor. Detaylı bilgi için isterseniz sitesine kendiniz göz atabilirsiniz. Düzenli %50 indiriminizi "tomspark" kuponunu kullanarak alabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı