Vsync açıkken GPU kullanımı düşüyor

kritewonwon

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenciydim bir zamanlar.
GTA 5 güçlü bir oyun. Vsync açınca CPU kullanımı yükselip GPU kullanım düşüyor ve yaklaşık 20 dakikadan sonra FPS ara ara 60'dan 55'e düşmeye başlıyor. GPU kullanımı yaklaşık %40 falan. İşlemci ise %80. FPS 55'e düştüğünde ise işlemci kullanımı %99 oluyor. Bunun nedeni de CPU kullanımının fazla artması. Gücü GPU'dan değil de CPU'dan aldığı için diye düşünüyorum. Vsync kapatınca sorun gidiyor. Bu sefer GPU kullanımı yüzde 99 oluyor işlemciye giden yük azalıyor. Fakat bu sefer de teering dedigimiz takılmalar başlıyor. Bu sorunu nasıl hallederim? Teering umrumda degil Vsync açınca düzeliyor zaten. Fakat işlemci yük biniyor Vsync açınca. Hem Vsync açıp hemde GPU'dan yüzde 100 nasıl yararlanabilirim. Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Sistemim ;
  • RAM: CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz CL16 Dual Kit Ram
  • Kasa + Power (600W) : CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-01 80PLUS 600W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA
  • Ekran Kartı : MSI GeForce GTX1060 GAMING X 6GB GDDR5 192Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı
  • Harddisk : WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
  • İşlemci : Intel Core i5 7400 Soket 1151 3.0GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
  • Anakart : MSI B250M MORTAR ARCTIC Intel B250 Soket 1151 DDR4 2400MHz USB3.1 Anakart
  • SSD : Corsair 120GB Force Serisi LE 200 Sata 3.0 SSD (550MB Okuma / 500MB Yazma)

1. Driverler güncel
  2. BIOS güncellemedim
  3. Windows güncel

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer monitör 60 FPS ise ve ekran kartı 100+ FPS alıyor ise vsync açınca otomatik FPS 60 sabit olacağı için GPU'daki yük azaldığından kullanım oranı düşer. Bu olayı düzeltmek istersen çözünürlük arttırmalısın. İşlemci sorununda çözer ekran kartı kullanımında artar.

Fakat o zamanda teering denilen ekranda kırılmalar ve takılmalar başlıyor. Bu kırılmalarda vsync açınca düzeliyor. O zamanda cpu ya yük biniyor bunu nasıl çözeceğim ?

Bence daha güçlü bir işlemci almalıydın, i7 yada en az Ryzen 5 1600x gibi. O zaman işlemci kullanımın az olur, işlemci ekran kartını daha iyi besler. Dikkat edelim, darboğaz var demiyorum. Sadece ekran kartını dediğim işlemciler İ5 7400'e göre daha iyi besler diyorum. İ7 ve Ryzen 5 1600x, İ5 7400'e göre daha güçlü oldukları için işlemci kullanımı daha az olacaktır. Tabi grafik ayarlarıda önemli. Ya da 100 ya da 144 HZ monitör alıp VSYNC açık şekilde kullanmak ki en mantıklısı bu.

DSR kullanarak çözünürlük yükselt ve vsync aç. Benim fikrim bu yönde.
Merhaba size bir soru sormak istiyorum. Benim sorunum da aynı bu şekilde. Fakat benim monitörüm 720p destekliyor. Çözünürlüğü 1080p yapınca monitörüm uyarı veriyor ve kötü bir görüntü veriyor. Dediğiniz işlemi yapsam(DSR) 1080p ye alsam çözünürlüğü sorun ortadan kalkar mı yoksa aynı şekilde 720p'de mi durması gerekir.

Merhaba size bir soru sormak istiyorum. Benim sorunum da aynı bu şekilde. Fakat benim monitörüm 720p destekliyor. Çözünürlüğü 1080p yapınca monitörüm uyarı veriyor ve kötü bir görüntü veriyor. Dediğiniz işlemi yapsam(DSR) 1080p ye alsam çözünürlüğü sorun ortadan kalkar mı yoksa aynı şekilde 720p'de mi durması gerekir.
Ekran kartınız DSR destekliyor mu? Ekran kartınızın modeli nedir?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı