Çözüldü RX 480 iade edilmeli mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zValiant

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel Core i3-4130.
Ekran kartı: AMD Radeon RX 480 4 GB.
RAM: Kingston 8 GB DDR3 1333MHz.
Depolama: 230 GB SATA3 SSD.
Anakart: Gigabyte H81M-DS2 rev 3.0.
İşletim sistemi: Windows 11 Pro 64-bit 23H2.
Meslek
Öğrenci
Merhaba, geçtiğimiz gün Param Güvende'yle bir RX 480 4 GB ekran kartı satın aldım. Kartı taktım sorunsuz çalışıyor gibi fakat bir oyun açtığım zaman 5-10 dakika sonra siyah ekranda kalıyor ve bilgisayarı elle kapatıp açmam gerekiyor. Açtığım zaman ekran kartının fanı en yüksek hızda birkaç saniye dönüyor. Sanırım bu WattMan hatası demek.

Ekran kartıyla bir alakası var mıdır? İade etmeli miyim? Yoksa sadece yazılımsal bir sorun mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Herhalde, WattMan kadar yanlış bilinen bir konu yoktur forumda.

PSU'dan, kart ve güç bağlantısı gevşekliğinden termal ve donanımsal kart sorunundan, BIOS'unun modlu olmasından kart kapabilir, bunu adı WattMan falan değildir.
Hiç uğraşmadan iade ederdim ben olsam. Elinize sorunlu kart geçmiş olabilir.
Ben de öyle yapacak gibiyim, Furmark testinde ve oyun esnasında 80-81 dereceyi görüyor zaten soğutması da pek verimli değil.

Ne kadara almıştın? Daha iyi bir öneri yapabiliriz belki.
1300 TL gibi bir fiyata almıştım, bu bütçede güç olarak daha iyi bir kart bulunabileceğini sanmıyorum. NVIDIA'nın denk güçteki kartları 3 bin civarında. Yani bu bütçeyle bir kart almak istesem yine yol AMD'ye çıkıyor.

İade kodunu oluşturdum fakat kargolamak için 4 gün süre veriyor, bu süreçte sorunu çözmeye çalışacağım. Önerdiğiniz bir yöntem ya da eski bir sürücü sürümü vs. var mı?

24.1.1 (son sürüm), 23.11.1 ve 20.11.2 sürücülerini denedim, hepsinde sorun aynı.

Biraz underclock yap performans düşer ama belki hata vermez. Bütçeyi arttırırsan rx580 8gb'lar var

Biraz underclock yap performans düşer ama belki hata vermez. Bütçeyi arttırırsan RX 580 8 GB'lar var
Hocam işlemci zaten karta darboğaz yapıyor, yani kart zaten tam güçte çalışamıyor underclock yapsam da bir şey değişeceğini sanmıyorum.

Bütçeyi arttırırsam RX 580 var fakat AMD'nin RX 6000 serisi öncesinde bu WattMan çok yaygın bir sorun, yine aynı sorunu yaşamayacağımın garantisi yok, ayrıca güç kaynağım RX 580'i beslemeyebilir.

Maddi durumum da elektrik faturasını beslemeyebilir, 185 W TDP nedir Allah aşkına AMD dalga mı geçiyorsun?

Ayrıca Furmark'da stres testi yaparken bir sorun yok, oyun açtığım zaman 5-10 dakikaya sistem gidiyor.

Örneğin Dying Light'da sürücü sürümü farketmeksizin 5 dakika sonra sistem gidiyor.
Nintendo Switch emulatöründen bir oyun açtığım zaman ise 23.11.1 sürücüsünde sorun yok fakat son sürüm sürücüde yaklaşık 10 dakika sonra gidiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı