WD Black Scorpio 750 GB Çizilme Sesi

kelekfix1

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bilgisayarımın recovery'sini oluştururken harddiskten çok ince tiz çizilme sesi tarzı sesler geldi. Recovery iso'sunu oluştururken işlemi durdurdum. Neyse standart her şey normal HDD % 100 tavan yaptı.

Bilgisayarı kapattım fakat çok uzun sürede kapandı. En sonunda kapandı, Windows Boot esnasında olduğundan çok uzun süre bekledim, okumada zorlandığı belli oluyordu çok yavaş işliyordu. Her şey daha sonra direk "otomatik onarıma hazırlanılıyor" ekranı geldi.

Ondan sonra "Kişisel bilgisayarınız tanılanıyor" ve daha sonra bilgisayarın recovery ekranının geldiği yerde hata aldım, recovery atacağım bölüm gitmiş. Otomatik direk yeniden başlattı bu sefer disk hataları onarılıyor bu işlem bir kaç saat sürebilir yazıyordu. Bekledim 2 saat boyunca bir sıkıntı yoktu daha sonra HDD kullanım ışığı söndü.

Buna rağmen 1 saat daha bekledim.
Fakat hala disk hataları onarılıyor bu işlem bir kaç saat sürebilir yazıyordu. Power'ı kestim. Daha sonra tekrar başlattım, şimdi bir problem yok gibi bir saniye bakıp geliyorum, evet gene aynı duruma geldi gene HDD ışığı sönmüş. Boş bekletiyor ne önerirsiniz?

Makina Windows'u görmüyor boşuna Windows tabanlı bakım - onarım programları önermeyin.

Windows 8

Son düzenleyen: Moderatör:
Disk başka bir PC'ye SAAT portundna takıp HD Tune 5.50 çalıştırıp Health kısmından bir ekran görüntüsü patlaşabilir misiniz? Olmazsa servise yollayın.

Ürün notebook garanti kapsamında harddiski sökme gibi bir durdum mümkün değil yani yazılımsal bir bad sector ise yardımcı programlarla giderilebilir mi amacıyla konuyu açmıştım. Sonuçta düşme çarpma gibi bir fiziksel darbe söz konusu olmadı.

Çeşitli programlar denedim Dos modunda harddisk test vb. fakat çoğu çalışmıyor yani BIOS UEFI modunda bu tarz programlar boot olmuyor. Legacy moduna aldığımda boot oluyor fakat bu sefer sabit diski görmüyor. HDD UEFI' mi anlamadım bu işi ancak Legacy modunda boot edince programları çalıştırıyorum. Onlardaki programların çoğuda HDD'yi görmüyor. Bir programda bulabildim sonunda o da bir nevi bad sector taraması yapıyor çeşitli hata kodlarını sıralıyor harddiski bir plaka üzerinde gösterip sorunlu alanları kırmızı bir biçimde işliyor fakat düzeltme gibi bir özelliği yok.

Ayrıca garanti kapsamında recovery'nin bulunduğu hdd'yi sıfırlamak doğru mu?
Garantiye gönderme işlemlerinde sıkıntı çıkarır mı?

Recovery silmek garantide sorun çıkarmamalı. Sahip olduğunuz bilgisayarın içine istediğiniz işletim sistemini kurma hakkına sahipsiniz.

Bu bilgilendirme için teşekkürler Recep. HDD sorunu hakkındaki düşüncen nedir? Söylediğim gibi fiziksel darbe almadı. Olan tek şey recoveryi DVD'ye basmak için bilgisayarın RECOVERY isolarını ilk önce HDD üzerine yazması ve ben işlemi iptal edince tek seferde HDD'den yazılan verilerin silinmesi. Bundan sonrada zaten HDD % 100 tavan yaptı. HDD'yi kullanan işlem standart Windows'un işlemi olan System işlemiydi. Gördüğüm son görüntü bu oldu : )

Son düzenleyen: Moderatör:
Mekanik disklerin ne zaman elveda diyeceği hiçbir zaman belli olmuyor. S.M.A.R.T. vs var ama disk birden ölebiliyor.

Teşşekürler Recep konu amacına ulaşılıp kesin sonuç belirlenememiştir kilitlenebilir. Anlaşılan ya servis , yada daha fazla araştırma yapmam gerekiyor bakıcam olmadı servise yollarım ama yollayacağım yer Servis Point. Bu, gönderme konusunda iki kere düşünmeme neden oluyor.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı