WD blue HDD'den kapanma sesi geliyor

Maxen

Hectopat
Sorun daha önceden hiç yoktu, 1 senedir sorunsuz kullanıyorum. Hard disk boşta dururken (yükteyken bunu yapmıyor) ilk önce yerel disk D'yi her dakika açma başlıyordu. Kendi haline bıraksam 10 dakikada 10 15 tane D klasörü açılıyordu. Şimdi o sorun geçti sadece hıçkırık gibi "hık" "pivvv" şeklinde sesler geliyor. Hard disk yüke girince bir şey yok sadece boşta oluyor bu sorun. HD Tune ile bad sector ve benchmark testi yaptım bir şey yok, üstüne CMD ile chkdsk /r /f /x koduyla test yaptım, bayağı sürdü onda da sorun yok. Nedir bu sorun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun daha önceden hiç yoktu, 1 senedir sorunsuz kullanıyorum. Hard disk boşta dururken (yükteyken bunu yapmıyor) ilk önce yerel disk D'yi her dakika açma başlıyordu. Kendi haline bıraksam 10 dakikada 10 15 tane D klasörü açılıyordu. Şimdi o sorun geçti sadece hıçkırık gibi "hık" "pivvv" şeklinde sesler geliyor. Hard disk yüke girince bir şey yok sadece boşta oluyor bu sorun. HD Tune ile bad sector ve benchmark testi yaptım bir şey yok, üstüne CMD ile chkdsk /r /f /x koduyla test yaptım, bayağı sürdü onda da sorun yok. Nedir bu sorun?

Aslında bu sorun değil. HDD'yi kullanmadığın zaman kendini durdurur ve bekleme moduna alır.
Sen tekrar ulaşmaya çalıştığında diskten çalışma sesi gelir.

Hocam click sesi geliyor dun akşamdan beri nasil farketmem. Üstelik ses oldugunda otomatik Yerel disk D açılıyor. Yaziyi dikkatli okuyun.

Hocam Click sesi geliyor dun akşamdan beri nasıl fark etmem. Üstelik ses oldugunda otomatik Yerel disk D açılıyor. Yaziyi dikkatli okuyun.

D açılmasının sebebi uyku modunda olan diski Windows ara ara kontrol ettiğinde açılır. Tıpkı USB bellek takmışsında ekrana gelmiş gibi gelir bu normal. Ekrana gelmeyi kapatabilirsin mesela. Click sesininde gelmeside diskin uyanmasıdır. Zaten testlerini yapmışsın sorun yok daha ne sorun aranabilir sence?

D açılmasının sebebi uyku modunda olan diski Windows ara ara kontrol ettiğinde açılır. Tıpkı USB bellek takmışsında ekrana gelmiş gibi gelir bu normal. Ekrana gelmeyi kapatabilirsin mesela. Click sesininde gelmeside diskin uyanmasıdır. Zaten testlerini yapmışsın sorun yok daha ne sorun aranabilir sence?
Dün bilgisayarı açtıktan sonra bu sorun meydana geldi , yani dediklerinin hicbiri önceden yoktu hocam ,windows uptade bile yapmadım düne kadar. Acaba virüslü birşey mi yükledim diye düşünüyorum aklıma birşey gelmiyor. Pc masaüstü kendi halinde duran sistemin hdd'si neden sorun çıkartır ? Düne kadar birşey yoktu bilgisayarda... Hdd boşta dururken aşırı rahatsız ediyor sanki çırpınıyor da yardim bekliyor gibi. Elimde yedek sata 3 var onu deneyip sonuca bakıcam. Yine düzelmez ise format atacağım, hadi yine olmadı diski garantiye göndericem.

Dün bilgisayarı açtıktan sonra bu sorun meydana geldi, yani dediklerinin hicbiri önceden yoktu hocam, Windows Update bile yapmadım düne kadar. Acaba virüslü bir şey mi yükledim diye düşünüyorum aklıma bir şey gelmiyor. PC masaüstü kendi halinde duran sistemin HDD'si neden sorun çıkartır? Düne kadar bir şey yoktu bilgisayarda... HDD boşta dururken aşırı rahatsız ediyor sanki çırpınıyor da yardim bekliyor gibi. Elimde yedek SATA 3 var onu deneyip sonuca bakacağım. Yine düzelmez ise format atacağım, hadi yine olmadı diski garantiye göndereceğim.

Benim diskimde bu ses mevcut diski kullanmaya başladığımda uyanıyor ve bu sesi yapıyor. Tabii yine de siz bilirsiniz.

WD'nin kendi test programı var (WD Dashboard):

Hata kodların listesi:

Hata vermedi ,test yaptım. Simdi diskin icini boşaltıyorum format aticam.

Benim diskimde bu ses mevcut diski kullanmaya başladığımda uyanıyor ve bu sesi yapıyor. Tabii yine de siz bilirsiniz.
Her dakika yapıyor, yerel disk pencerisini açma olayı geri geldi , harddiski okuma kafasına ya birşey oldu yada virüs var. Hdd testi yaparken click diye ses çıkarmıyor, boşta yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı