WD Elements 1TB 2.5' taşınabilir disk kaç yıl dayanır?

Deepfears

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, dosyalarımı tutmak için bir harici disk almayı düşünüyorum. https://www.hepsiburada.com/wd-elem...bilir-disk-wdbuzg0010bbk-wesn-pm-HB000004FNFY bu harici disk ortalama kaç yıl bozulmadan çalışır? Şayet bozulursa içindeki verilerim de gider mi yoksa verilerimi kurtarabilir miyim bir de tamiri yapılabilir mi? Bulut hizmetlerini düşünüyorum ama daha maliyetli geldiği için harici disk daha mantıklı geldi. Tabii ki her ikisinin de avantajları, dezavantajları var. Teşekkürler.

Bende bir tane 1tb toshiba taşınabilir disk var, 13 yıl kullandım. Hemde ne kullandım en son 4K filmlerle doldurup izleyip tekrar dolduruyordum. Şuan usb 3 ile çalışmamaya başladı. Usb 2 portu olan pc'lerde çalıştırabiliyorum sadece. Marka farkımı şansmı bilemedim.

Arkadaşlar merhaba, dosyalarımı tutmak için bir harici disk almayı düşünüyorum. https://www.hepsiburada.com/wd-elem...bilir-disk-wdbuzg0010bbk-wesn-pm-HB000004FNFY bu harici disk ortalama kaç yıl bozulmadan çalışır? Şayet bozulursa içindeki verilerim de gider mi yoksa verilerimi kurtarabilir miyim bir de tamiri yapılabilir mi? Bulut hizmetlerini düşünüyorum ama daha maliyetli geldiği için harici disk daha mantıklı geldi. Tabii ki her ikisinin de avantajları, dezavantajları var. Teşekkürler.

Bizde WD'nin 3.5 2TB harici diskleri vardı, 2010 üretim. Hala sağlıkları %100, takır takır çalışıyorlar. Yine de 12 yıl sonra artık yeniledik. Çift yedek alıyoruz, çift disk var yani elimde. Biri bozulursa öteki kurtulur mantığı. 3.5'lar daha güvenli olduğundan 3.5 aldık yine. Dikkatli kullanımda (yere falan düşmezse), yılda 4-5 kere çıkarıp fotoları atıp yeniden yerine kaldırılacak şekilde kullanımda bir hard disk en az 6-7 sene çalışır. Hard disk bozulursa veri kurtarılır, %90'nın üzerinde veri kurtaran programlar var ki maalesef hepsi ücretli, paraya kıyarsanız kurtulur. Seagate'lerin bazı modellerinde ekstra olarak bulut aboneliği satın alarak, buluta da 2. bir yedek alabiliyordunuz sanırsam, onlara da bir göz atabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı