WD My Passport Ultra 1 TB biçimlendirememe sorunu

Harddisk S.M.A.R.T verilerini okuyamıyor %100 donanımsal bir arıza var. Yüksek ihtimalle harddisk kartı arızalı. O disk için daha fazla kafa patlatmayın. Ona edeceğiniz masrafa sıfır harddisk alırsınız.

HDD'nin içini açtım dediğiniz gibi kart arızalı. Kartın bazı yerlerinde azda olsa yanıklar var. Bu halde ne kadar dayanır HDD ? 10 günlük HDD şu hale bakın ya :(

Düzenleme: HDD tekrar RAW'a döndü. Artık umudum yok. Biçimlendiremiyorum şuan HDD'yi. En azından 1 kere içindeki dosyalarla açılmıştı'da verileri kurtarabilmiştim. WD ile iletişime geçeceğim müşteri memnuniyeti adına (hiç sanmıyorum) bir şey yapabileceklerse HDD'yi değiştirteceğim.

Düzenleme 2 : Yanık yerleri silgi ile temizledim HDD'yi biçimlendirebildim. 1-2 gün sonra eski haline geri dönecektir. İçini açıp boş boş bakacağım. WD hizmet veremeyecekmiş bunun için.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 252655

WD'nin kendi programıda smart bilgilerini göstermiyor.
Muhtemelen sistem diskini DYNAMIC disk yaptın ve HOST kontrol BIOS'tan XCHI (Veya sendeki ne ise)
Dinamik disklerde, ilk disk bütünün başıdır.
İlave ettiğin her disk sistem diskine bağlanmalıdır, aksi takdirde bağlamış olduğun disk RAW görünecektir.
RAW görünen bir diski yerinden söktüğün anda, ilk diskteki, disk içeriği değişeceği için yeniden taktığında da bu diski RAW olarak göreceksin.
Çünkü disklerin başı ve sonu ilk diskte belirlenmektedir.
Benzer bir konu, başka bir sitede, iddia konusu olmuş ve sonuç tatlıya bağlanmıştır :D
Büyük iddia. (Donanım sorunları hk.)
Senin yapılandırman hakkında bilgi edinemediğim için kesin şudur diyemiyorum :D

Muhtemelen sistem diskini DYNAMIC disk yaptın ve HOST kontrol BIOS'tan XCHI (Veya sendeki ne ise)
Dinamik disklerde, ilk disk bütünün başıdır.
İlave ettiğin her disk sistem diskine bağlanmalıdır, aksi takdirde bağlamış olduğun disk RAW görünecektir.
RAW görünen bir diski yerinden söktüğün anda, ilk diskteki, disk içeriği değişeceği için yeniden taktığında da bu diski RAW olarak göreceksin.
Çünkü disklerin başı ve sonu ilk diskte belirlenmektedir.
Benzer bir konu, başka bir sitede, iddia konusu olmuş ve sonuç tatlıya bağlanmıştır :D
Büyük iddia. (Donanım sorunları hk.)
Senin yapılandırman hakkında bilgi edinemediğim için kesin şudur diyemiyorum :D

Çözüm olarak 1 kere HDD'yi dinamik diske çevirmeyi denemiştim ama diskiniz desteklemiyor diye uyarı almıştım. Kartı yanmış zaten, garantide yok. Uygun vida bulunca içini açıp mal mal bakıcam. Topu topu 1,5 hafta kullandım HDD'yi. Yabancı forum'da adam 14000 saat HDD'yi kullanmış yavaşlama var diyor bizim HDD 1,5 haftalık kartı yanıyor. Son olarak HDD'yi Low Level Format'la biçimlendireceğim baktım olmuyor içini açık bakıcam sonra direk çöpe atacağım. Zaten bir tek tak çıkar yapıyordum. Tek yaptığım 240p belgesel izlemekti onuda çok gördüler. Ayrıca BIOS'a hiç dokunmadım.

Düzenleme: HDD yine kendi kendine bir şeyler yapıyor. 443/448 GB olarak bölmüş kendini. Biri NTFS biride RAW formatında.

Son düzenleme:
Low Level Format asla fayda olmayacaktır. Eğer diskin mekanik yapısında bir arıza söz konusu değil ise durumu aynı revizyon sürümüne sahip harddisk kartıyla değiştirerek çözebilirsin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı