Web programlama için kaynak önerisi

enes_sari

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, web programlama öğrenmek istiyorum. HTML5 ve CSS ile başlayacağım. Kaynak arıyorum da öneriniz var mıdır?
Yazılım bilgim var, yeni başlamıyorum yazılıma, eskiden HTML ve CSS biliyordum ama unuttum. Tek istediğim sade biçimde anlatan bir yer, kodları kendim deneyim öğrenmek istiyorum.

İngilizce kaynak olabilirse çok daha iyi olur.

Web prgramlama ve arayuz gelistirme olarak ikiye ayrilim once bunlarda kendi iclerinde grupmanlara ayriliyorlar simdi HTML ve CSS ile baslayacaksan sen arayuz kismindasin demektir.
Simdi arayuz icin oncelikle HTML ve CSS'lerin mantigini ogrenmen gerek W3 gibi sitelerden cok rahat ogrenebilirsin.
Arayuz gelistiricisi olmak istiyorsan bu temel mantigi kavradikdan sonra yapman gereken en mantikli hareket kutuphane ogrenmek olacaktir zira gelisen teknoloji ve istekleri goz onune alirsak bunlari JavaScript'e sifirdan yazmaya calismak seni cok zorlar o yuzden.
Node JS, vue, Angular, React gibi gelistiricilerinin Facebook Google gibi olan firmalar bunlar onlarin kutuphanelerini ve cli larini ogrenmen gerek bunlarin hepsi senin yerine JavaScript islerini hallederler JavaScript kutuphaneleridir isini kolaylastirir hangisini secersen sec karsina cikacak olan TYPE SCRIPT bu kisim onemli buyuk yazdim :) typescript dilini ogrenmen lazim bu da temal olarak JavaScript yazimini kolaylastiran bir yazilim dili C++ gelistiricisi tarafindan gelistirilmis bir dil diye biliyorum bunu ogrenmen lazim bunlari ogrendikden sonra is statik sayfani dinamik hale getirmeye geliyor iste o kisim API yani servislere kalıyor peki nedir servis.
İste bu da mongo, SQL gibi datalarin tutuldugu alanlardan sorgulari verip sana JSON olarak geri donduren sistemler bu da tamamen backend dedigimiz olaya yani programlamaya giriyor bu kisim icin PHP, ASP gibi sistemleri ogrenmen gerekiyor orada kutuphane kullanmak ilk asamada iyidir ama ilerleyen zamanlarda kutuphane yetmediginde isleyisi bilmedigin icin patlarsin o yuzden o kisimda native dedikleri yani kendi basina yazma sistemini ogrenmen lazim orada da karsina.
MVC, OOP gibi terimler functionlar gibi bir suru kavramlarla karsilasicaksin o yuzden sektorburada ikiye ayriliyor zaten yazilim baska arayuz baska bir dunya.
Su anda benim yazimi gordugun web sitesinden orneklersek cizgiler ismimin yanindaki yuvarlaklar vs. Tum gorsel arayuz bu okudugun satir ise SQL'den gelir bu satiri buraya getiren backend onu sana guzel gosgteren de CSS yani arayuzcudur.

Yeni konular

Geri
Yukarı