Whea Uncorrectable Error mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

3lackbess

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba, biraz önce Discord üzerinden bir arkadaşımla chat üzerinden konuşurken bir anda bilgisayar kitlendi ve yaklaşık 5 saniye sonra mavi ekran verdi. Mavi ekranda da yaklaşık 5 saniye kaldıktan sonra kapanıp açıldı daha sonra da diğer ekranla karşılaştım. Yeniden başlattım ancak tekrar aynı ekran geliyor. Sorun ne olabilir sizce? Teşekkürler.

20210311_013905.jpg

20210311_014000.jpg

Sistem Özellikleri:
  • Ekran Kartı: Asus Radeon Dual RX 5500 XT EVO 8GB
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz
  • Anakart: Gigabyte B450 Aorus Pro
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8GB) 3600MHz
  • PSU: Cooler Master MWE White 650W 80+
  • SSD: XPG SPECTRIX S40G RGB 256GB
  • SSD2: Samsung 970 EVO 1TB
  • Soğutucu: Corsair H60 Liquid CPU Cooler
Güncelleme: Sorun tahmin ettiğim gibi harici SSD'de çıktı. Yani hatanın kaynağı "Samsung 970 EVO 1TB". Minidump klasörüm olmadığından hatanın detaylarını paylaşamıyorum.

Daha öncesinde de 1TB olan harici HDD kaynaklı benzer bir hata ile karşılaşmıştım. Hata sonucunda eski HDD'mi rafa kaldırdım, sanırım bozuldu. Ancak bu SSD'yi yeni aldım sayılır, henüz birkaç ay oldu. Bozulma ihtimalini çok düşük görüyorum. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

Önceki sistemimdeki HDD en az 5 yıllıktı, elimde bozulmadan önceki test sonuçları da var. Test sonuçlarına göre sağlık durumu %100'dü. SSD'yi yeni almıştım ve ana depolama olarak kullanıyordum. Sizce ne yapmalıyım?

Eğer bozulduysa neden bozulduğunu nasıl tespit edebilirim?

Ürün garanti kapsamına girer mi? İlgi ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Dump dosyası olmadan sorunun nerede olduğunu söyleyemeyiz. Rehbere göre paylaşın.

BIOS üzerinden SSD gözüküyor mu?

BIOS'taki boot sekmesinden SSD'yi ya da varsa Windows Boot Manager girdisini ilk sıraya almaya çalışın.

2 tane M.2 SSD var diye görüyorum. Hangi SSD'ye Windows kurulu ise o diski BIOS üzerinden boot sırasını 1. sıraya al.

Windows gelirse HD Sentinel yazılımı ile sağlık dereceni paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaşabilir misin?

Aslında M.2 SSD'lerin bozulması ile pek karşılaşmadım. Yani genellikle sağlam olurlar.

Harici SSD demişsiniz dediğin iki SSD M.2 SSD. Yani anakartın üzerinde bulunan M.2 girişlerine takılan SSD'ler.

@Enes3078 hocam bu konularda daha bilgilisiniz. Siz gelip bir şeyler söylerseniz daha iyi olacaktır.

Ek olarak BIOS ayarlarını sıfırlayın.

Son düzenleme:
Dump dosyası olmadan sorunun nerede olduğunu söyleyemeyiz. Rehbere göre paylaşın.

Belirttiğim gibi Windows klasörü içerisinde dump dosyası yok maalesef.
BIOS üzerinden SSD gözüküyor mu?

BIOS'taki boot sekmesinden SSD'yi ya da varsa Windows Boot Manager girdisini ilk sıraya almaya çalışın.

2 tane M.2 SSD var diye görüyorum. Hangi SSD'ye Windows kurulu ise o diski BIOS üzerinden boot sırasını 1. sıraya al.

Windows gelirse HD Sentinel yazılımı ile sağlık dereceni paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaşabilir misin?

Aslında M.2 SSD'lerin bozulması ile pek karşılaşmadım. Yani genellikle sağlam olurlar.

Harici SSD demişsiniz dediğin iki SSD M.2 SSD. Yani anakartın üzerinde bulunan M.2 girişlerine takılan SSD'ler.

@Enes3078 hocam bu konularda daha bilgilisiniz. Siz gelip bir şeyler söylerseniz daha iyi olacaktır.

Ek olarak BIOS ayarlarını sıfırlayın.
Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Samsung SSD takılı olunca bilgisayar açılmıyor, paylaşmış olduğum siyah ekran geliyor. SSD yi sökünce açılıyor. Dediğiniz talimatları uygulayıp tekrar yazacağım.

Harici SSD derken ikinci SSD demek istemiştim, yanlış belirtmişim kusura bakmayın :) 2 SSD'de anakart üzerine takılı evet. Şimdi BIOS üzerinden sıralama olarak ayar yapacağım daha sonrasında tekrar SSD'yi takıp bilgisayarı başlatmayı deneyeceğim. Sonra da karşılaştığım sonuçları sizlerle paylaşırım.

BIOS ayarlarım bu şekilde, herşey normal gözüküyor. Hiçbirşey değiştirmeden çıktım BIOS'dan.

20210311_160909.jpg

Güncelleme: SSD'yi tekrar taktım ve ardından bilgisayar repearing yaparak açıldı. Şuanlık bir sorun yok gibi gözüküyor. BIOS ayarlarını ve bilgisayar açılırken ki çıkan ekranı paylaşıyorum. ŞimdiHD Sentiel ve SMART yazılımları ile SSD'yi kontrol edeceğim.

20210311_162937.jpg20210311_162941.jpg20210311_163312.jpg

Test sonuçları:

1.png2.png3.png

@Ted Kaczynski

Son düzenleme:
Samsung SSD iyi gözüküyor. Yani bir sıkıntısı yok gibi.

Böyle hata alanlar genelde disk bozuktur, SATA kablosu falan çıkmıştır. Bu tarz şeyler olur bildiğim kadarı ile. Sizin sorun farklı gibi geldi.

Tekrar mavi ekran veya bu ekranla karşılaşırsanız buraya mesaj atın. Tekrar çözmeye çalışırız.

Yeni konular

Geri
Yukarı