Wi-Fi ile bağlanınca internet hızının düşmesi

Ayas.

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Türknet'ten yeni VDSL internet bağlattım binamın altyapısı ADSL olmasına rağmen güzel hız alıyorum memnunun söylemek gerekirse. Fakat bilgisayarımda Wi-Fi kart da mevcut internete Wi-Fi ile bağlandığımda hız düşüyor ve Wi-Fi kart 144 mb/s hızda kalıyor. Bunun nedeni ne olabilir ve nasıl düzeltebilirim? Modemde Wi-Fi iki tane görünüyor biri 2.4 GHz bant diğeri 5 GHz bant ama bu 5 olan bilgisayarımın Wi-Fi'sinde görünmüyor bunun da sebebini merak ediyorum. İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

1.jpg

2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
WİFİ üzerinden hızın düşmesi gayet normaldir. Modemle bilgisayar arasındaki mesafe, Arka planda çalışan uygulamalar, nete bağlanan diğer aygıtlar bu hızı yavaşlatır ve her hız testi sitesi doğru sonuçları vermez her zaman. 5 GHz bant görmemesinin sebebi kullanmakta olduğunuz cihazın WİFİ kartının AC desteği yani 5 GHz desteğinin olmamasıdır büyük ihtimal.

Ama modem ile bilgisayar aynı odada bence hız düşüklüğü anormal. Bundan önce komşumdan alıyordum aynı kart ile 12 mbps görebiliyordu mesela. Birde aklıma takılan ikinci fotoğrafta görüldüğü üzere hızın 144 mb/s sabit olması oysaki modem de wifi kart da 300 mbps destekliyor biliyorum o hız, o hız değil ama orda 144'ten daha yüksek değer bekliyordum.

Merhaba arkadaşlar. TurkNet'ten yeni VDSL internet bağlattım binamın altyapısı ADSL olmasına rağmen güzel hız alıyorum memnunun söylemek gerekirse. Fakat bilgisayarımda Wi-Fi kart da mevcut internete Wi-Fi ile bağlandığımda hız düşüyor ve Wi-Fi kart 144 mb/s hızda kalıyor. Bunun nedeni ne olabilir ve nasıl düzeltebilirim? Modemde Wi-Fi iki tane görünüyor biri 2.4 GHz bant diğeri 5 GHz bant ama bu 5 olan bilgisayarımın Wi-Fi'sinde görünmüyor bunun da sebebini merak ediyorum. İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 310834
Eki Görüntüle 310835

Bende de aynı sorun mevcut. Millenicom'da Wi-Fi ile 300Mbps ile bağlanıyordum bu ay TurkNet'e geçtim 144Mbps ile anca bağlanıyorum. Ve o da 1Mbps'ye kadar düşüyor.
Ethernet kablosuyla Wi-Fi arasındaki farkı yaşıyorsunuz. Durum normal.

Arkadaşın problemiyle aynı durumu bende yaşıyorum Millenicom'da 35Mbit'ten kablo ile 35Mbit'i alıyordum Wi-Fi ile de 34.5Mbit'i alıyordum. Ama ne zaman TurkNet'e geçtim olay değişti. Aynı modemi kullanıyorum 100 Mbit'ten Wi-Fi ile 50 Mbit'i anca hatta 39Mbit'leri de görüyor. Ama kablo ile ölçünce 96Mbit değeri alıyorum. Ben birkaç yerde denk geldim bant genişliği değerleri kısıtlanmış olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı