Wi-Fi internet hız test değerleri normal mi?

Talhaokte

Kilopat
Daha fazla  
Bugün itibarıyla TurkNet'e geçtim, VDSL altyapı da 100 mb/s down, 8 mb/s upload desteklendiği söyleniyordu altyapımın. Birçok cihazdan gerçekleştirdiğim testler de (hepsi Wi-Fi) yakın mesafede en fazla 50 down, ortalama 7 upload aldım. - upload kısmın da sıkıntı yok, testleri birçok siteden yaptım.- Ethernet ile deneme şansım olmadı. Merak ettiğim şu, şu an da Ethernet ile deneyebilsem ortalama 100 down alır mıyım sizce? Yani testi Wi-Fi ile yaptığım içim bu değerler normal mi? Yoksa Wi-Fi bile olsa daha mı yüksek değerler almalıydım?

Modemim TP-Link TD-W9970

Modeminiz 2.4 GHz desteklediği için normal diye düşünüyorum. Büyük ihtimal ethernet ile 100'e yakın bir değer alırsınız. Mümkünse xDSL bilgilerini atar mısınız?

2.4GHz WiFi standart frekansta iken 45-50Mbps verecektir, aldığınız değer normal. Ethernet ile veya 5GHz ağ ile 100Mbps görebilirsiniz.

Tavsiyem yeni bir modem, eğer mümkün değilse 5GHz yayın yapabilen bir AP (Access Point) almanız ve onu modeme kabloyla bağlamanız, bu şekilde de 5GHz destekli cihazlarınızla 100Mbps hızı alırsınız.

Ayrıca aklınızda bulunsun frekansların doğası gereği 5GHz kapsama alanı dar bir banttır, eğer modeme yakın mesafede olmayacaksanız 5GHz verimli olmaz, yine yakınınıza AP alıp onu kabloyla bağlamalısınız.

2.4GHz Wi-Fi standart frekansta iken 45-50Mbps verecektir, aldığınız değer normal. Ethernet ile veya 5GHz ağ ile 100Mbps görebilirsiniz.

Tavsiyem yeni bir modem, eğer mümkün değilse 5GHz yayın yapabilen bir ap (Access Point) almanız ve onu modeme kabloyla bağlamanız, bu şekilde de 5GHz destekli cihazlarınızla 100Mbps hızı alırsınız.

Ayrıca aklınızda bulunsun frekansların doğası gereği 5GHz kapsama alanı dar bir banttır, eğer modeme yakın mesafede olmayacaksanız 5GHz verimli olmaz, yine yakınınıza ap alıp onu kabloyla bağlamalısınız.

Anladım teşekkürler, peki 5GHz'den bağımsız olarak Wi-Fi 6 ve 2.4GHz ile ne gibi bir hız alınabilir?

Yeni konular

Geri
Yukarı