Windows 10 20H1 Knight Online düşük FPS

mahmutalba

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba.
Sistem özelliklerim:
  • i3 5005U
  • R5 M330 ve HD5500
  • DDR3 1333 8 GB RAM
  • sistem SSD'ye kurulu
Bu sorunum uzun zamandır devam ediyor. Windows 7 ve 8.1'de daha yüksek FPS alıyorum. Windows 10'un birçok derlemesinde FPS ve Windows 7'ye göre ısınma artışı yaşıyorum. Geçenlerde her ne kadar istemeyerek de olsa Windows 7 kurdum ve Knight Online'da 45-75 arası FPS aldım. Knight Online'da FPS etraftaki oyuncuların çokluğuna göre aşırı fark ediyor.

Şimdi tekrardan temiz Windows 10 kurdum fakat FPS 15-40 arasında oynuyor. Knight Online dışında bir oyun oynamıyorum. AMD Radeon Software uygulamasını, Windows Update yapmadan kurduğumda da ya da Windows Update yaparak ekran kartı güncellemeleri aldığımda da sorun değişmiyor.

Siz söylemeden söyleyeyim; grafik seçeneklerinden oyunu harici grafik kartına alıyorum, performans ayarları gibi basit birçok çözümü uyguladım fakat sorun çözülmüyor.
Şu anki Radeon sürümü: 21.5.2
Düzeltme: Win sürümü 21H1 Derleme:19043.1526

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10'un içinde aşırı fazla yazılım şişkinliği var. Kimsenin kullanmayacağı şeyleri doldurtuktan sonra hem işlemciye ayrı bir yük biniyor hem de SSD/HDD'de çok fazla yer alıyor. Windows 10'un modifiyeli hallerini kurabilirsiniz. Ghost spectre superlite vs. var o tür işletim sistemleri çok hafif yüke sahip.

Windows 10'un içinde aşırı fazla yazılım şişkinliği var. Kimsenin kullanmayacağı şeyleri doldurtuktan sonra hem işlemciye ayrı bir yük biniyor hem de SSD/HDD'de çok fazla yer alıyor. Windows 10'un modifiyeli hallerini kurabilirsiniz. Ghost spectre superlite vs. var o tür işletim sistemleri çok hafif yüke sahip.

Teşekkürler, modifiye sürümleri daha önce araştırdım fakat deneme fırsatım olmadı. Ne kadar Windows 10 da performans için sistem ayarlarını değiştirmeye kalksam(regedit-hizmetler vs.) Başka bir sorunla karşılaştım ve performansta çok bir fark göremedim. Çünkü sistem özelliklerim zaten çok düşük. O yüzden orijinali pek fazla oynamak istemiyorum artık.
Amacım sadece Knight Online'da en azından 45-50 gibi sabit FPS almak. Windows 7'de sadece Windows Update yaparak Radeon yazılımlarını indirmeden bile 45-50 FPS'leri alabiliyorum. Windows 10'da dediğim gibi Radeon yazılımı yüklesem de yüklemeden Update ile güncelleme yapsam da FPS düşüşü yaşıyorum. İşlemciye fazla yük biniyor desem %50'yi çok fazla aşmıyor oyun açıkken. Ekran kartı %30'larda, RAM'de %50-60 arasında dolaşıyor.
Başka çözüm öneriniz var mı?

Teşekkürler, modifiye sürümleri daha önce araştırdım fakat deneme fırsatım olmadı. Ne kadar Windows 10 da performans için sistem ayarlarını değiştirmeye kalksam(regedit-hizmetler vs.) Başka bir sorunla karşılaştım ve performansta çok bir fark göremedim. Çünkü sistem özelliklerim zaten çok düşük. O yüzden orijinali pek fazla oynamak istemiyorum artık.
Amacım sadece Knight Online'da en azından 45-50 gibi sabit FPS almak. Windows 7'de sadece Windows Update yaparak Radeon yazılımlarını indirmeden bile 45-50 FPS'leri alabiliyorum. Windows 10'da dediğim gibi Radeon yazılımı yüklesem de yüklemeden Update ile güncelleme yapsam da FPS düşüşü yaşıyorum. İşlemciye fazla yük biniyor desem %50'yi çok fazla aşmıyor oyun açıkken. Ekran kartı %30'larda, RAM'de %50-60 arasında dolaşıyor.
Başka çözüm öneriniz var mı?

Throttlestop ile işlemcinizi oyuna göre optimize edebilirsiniz. Ya da quickcpu ile aynı işlemi yapabilirsiniz.

Overclock yapabilirsiniz.

Windows güncelleştirmelerini sledgehammer ile kalıcı olarak kapatın. Windows defender arkafa 200 300 MB ram yiyor. Onu da regeditten kapatabilirsiniz.

Başka aklıma gelir ise yazarım...

Yeni konular

Geri
Yukarı