Windows 10 21H1 RTM Bu Ay Çıkabilir

Çünkü yeni sürümler yayınlandığında herkese bir anda verilmiyor. Kademeli olarak dağıtılıyor. Dağıtılmayan kullanıcıların da hemen yükleyebilmesi için bu rehberler hazırlanıyor.
Ayrıca bir sürüm ilk RTM olduğunda da sadece Insider kullanıcıları kullanabiliyor. Bu rehberler ile Insider olmayanlar da bu sürümleri kurabiliyor.
Insider'lar benim bildiğim denek gibi bir şey, doğru muyum?

Insider'lar benim bildiğim denek gibi bir şey, doğru muyum?
Evet, Insider programı ile sonraki sürümleri önceden deneyebiliyorsun. Fakat Insider programında farklı kanallar var.

• En stabil kanal Sürüm Önizlemesi yani Release Preview kanalıdır. Bu kanalda RTM olan sürümler yayınlanır. Bir sürüm Release Preview kanalına yayınlandıysa artık o sürüm RTM olmuş demektir. Bu ay 21H1 sürümü RTM olacak ve Release Preview kanalına yayınlanacak.
  • İkinci kanal ise Beta kanalıdır. Bu kanalda bir sonraki özellik güncellemesi test edilir. Mesela şu anda 21H1 sürümü test ediliyor ve bu sürümler Beta kanalı üzerinden dağıtılıyor. Bu sürümler Release Preview kanalındaki sürümler kadar kararlı değildir fakat yine de kararlı sayılırlar.
  • Üçüncü ve en riskli kanal ise Geliştirici yani Dev kanalıdır. Bu kanalda aktif geliştirme dalının derlemeleri bulunur. En yeni özellikler ilk olarak Dev kanalına verilir. Fakat Dev kanalındaki sürümler oldukça kararsız çalışırlar ve bir sürü hata içerirler. O yüzden bu kanaldaki sürümler sadece bu iş için ayrılan 2. bilgisayarlar için önerilir. Ana bilgisayarlara veya üretim (yayın) sunucularına kurulması önerilmez.

Evet, Insider programı ile sonraki sürümleri önceden deneyebiliyorsun. Fakat Insider programında farklı kanallar var.

En stabil kanal Sürüm Önizlemesi yani Release Preview kanalıdır. Bu kanalda RTM olan sürümler yayınlanır. Bir sürüm Release Preview kanalına yayınlandıysa artık o sürüm RTM olmuş demektir. Bu ay 21H1 sürümü RTM olacak ve Release Preview kanalına yayınlanacak.

İkinci kanal ise Beta kanalıdır. Bu kanalda bir sonraki özellik güncellemesi test edilir. Mesela şu anda 21H1 sürümü test ediliyor ve bu sürümler Beta kanalı üzerinden dağıtılıyor. Bu sürümler Release Preview kanalındaki sürümler kadar kararlı değildir fakat yine de kararlı sayılırlar.

Üçüncü ve en riskli kanal ise Geliştirici yani Dev kanalıdır. Bu kanalda aktif geliştirme dalının derlemeleri bulunur. En yeni özellikler ilk olarak Dev kanalına verilir. Fakat Dev kanalındaki sürümler oldukça kararsız çalışırlar ve bir sürü hata içerirler. O yüzden bu kanaldaki sürümler sadece bu iş için ayrılan 2. bilgisayarlar için önerilir. Ana bilgisayarlara veya üretim (yayın) sunucularına kurulması önerilmez.
Mükemmel açıklamışsınız, karşınızda saygıyla eğiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı