Çözüldü Windows 10 Boot Menüde BX500 UEFI Gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mehm-et

Hectopat
Merhabalar, Crucial BX500 model SSD aldım UEFI olarak Windows 10 kurmak istiyorum ancak böyle bir sorun ile karşılaştım.
Boot menüde SSD'yi UEFI olarak görmüyor.

Sistem:
Pentium G3258.
R7 240 MSI.
8 GB RAM.
MSI H81M-E33.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-01-08 at 00.48.34.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-08 at 00.48.34.jpeg
    186,4 KB · Görüntüleme: 55
Çözüm
Sorunun SSD'de olduğunu düşünüyorum. USB'ye UEFI olarak yazdırdım Windows kuruluyor ondan sonra SSD Boot menüde UEFI olarak gözükmüyor legacy moda geçirdiğimde algılıyor o. Legacy şekilde SSD'den Boot ettiğimde konunun başında attığım hatayı veriyor. Acaba Secure Erase yapsam düzelir mi?
Crucial Storage executive programında baktığım SSD "firmware error" yazıyor ve bir süre sonra program SSD'yi tanımıyor.
Sorunu çözdüm;
Parted magic ile GPT MBR bölümünden bir bölüme tıkladım tam hatırlamıyorum aynı sorunu yaşayan olursa parted magic ile SSD'ye format atarak sorunu çözebilir.
Sorunun SSD'de olduğunu düşünüyorum. USB'ye UEFI olarak yazdırdım Windows kuruluyor ondan sonra SSD Boot menüde UEFI olarak gözükmüyor legacy moda geçirdiğimde algılıyor o. Legacy şekilde SSD'den Boot ettiğimde konunun başında attığım hatayı veriyor. Acaba Secure Erase yapsam düzelir mi?
Crucial Storage executive programında baktığım SSD "firmware error" yazıyor ve bir süre sonra program SSD'yi tanımıyor.
Sorunu çözdüm;
Parted magic ile GPT MBR bölümünden bir bölüme tıkladım tam hatırlamıyorum aynı sorunu yaşayan olursa parted magic ile SSD'ye format atarak sorunu çözebilir.

Son düzenleme:
Çözüm
Merhabalar
Sorunu çözdüm;
Merhabalar, sanırım aynı sorunu yaşıyorum kullandığım SSD değil de HDD'de. Yüklü bir Windows şart mı bu çözümü yapmak için? Ayrıca Win 10 media belleğinden cmd kullanıp diskparttan birçok kez formatladım ama düzelmedi. Parted Magic ile formatlamanın tam olarak farkı ne acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı