Windows 10 C diskini bölüp Recovery diski oluşturma

Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Screenshot_45.png
Merhaba, tarayıcıma virüs bulaştı ve ne yapsam bunu silemedim. Bilgisayarımdaki verileri kaybetmeden bilgisayarı sıfırlamak istiyorum ama kurtarma diskim yok. Daha önceden vardı fakat o diski bir sebepten ötürü Komut Satırı'nı açıp oradan silmek zorunda kaldım. Tekrar nasıl oluşturabilirim? Bilgisayarım bir USB diski kurtarma sürücüsü haline getirmeyi desteklemiyor. Resimde gözüken hatadan dolayı sıfırlama işlemini yapamıyorum, bunun düzelmesi için Recovery diskine ihtiyacım var.

Sıfırlama yapmak yerine Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ile ve ya sürümünüze uygun Windows 10 10586 iso dosyasını sıkıştırma programıyla açıp setup.exe çalıştırıp otomatik olarak seçilen ayarları koruma seçeneğine tıklayıp 2. seçenekle temiz kurulum başlatabilirsiniz. Dosyalarınız kaybolmaz. Temiz kurulum öncesinde ayarları koruma seçeneği ile tekrar kurulum yapmayı da deneyebilirsiniz. Bu seçeneği seçince programlarınızın ayarı ve dosyalarınız aynı şekilde kalır. Belki virüs de ayarlar değişmediği için kalabilir. Windows ile ilgili bir ayar bozulmuşsa düzelecektir.

Tarayıcı sorun çıkarttı diye temiz kurulum yapmanıza gerek yok. Ücretsiz olarak 360 Total Security programını öneririm. Kurduktan sonra başlangıç hızlandırma ve temizlik bölümlerini de kullanın. Ücretli olarak forumda genelde Kaspersky antivirüs öneriliyor.

Ayrıca virüs taraması yaptıktan sonra da sorun devam ederse Operayı silip tekrar kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. Sildikten sonra Operanın ayarlarını içeren klasörleri de silin. Bu klasörler: C:\Users\<Kullanıcı Adı>\AppData\Local\Opera Software ve C:\Users\<Kullanıcı Adı>\AppData\Roaming\Opera Software. Tekrar Opera kurulumu yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa o zaman hala virüs bilgisayarda aktif olarak çalışıyor demektir. Temiz önyükleme yapıp ve ya güvenli kipe girip tekrar virüs taraması yapın.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı