Windows 10 Disk Kullanımı %100 Sorunu

Kemalhan Altay

Hectopat
Öncelikler merhaba. Forumda birden çok bu konuda post atıldığının farkındayım. Ama yine de sormak istediklerim farklı.

8 GB RAM ve 2 GB ekran kartına sahip bir laptobum var. Windows 8.1 kurulu olarak almıştım. Windows 8'de aynı sorun var mıydı bilmiyorum varsa da farkında değildim. Ama Windows 10 kurduktan sonra farkına vardım bu olayın. Bilgisayardan herhangi bir şeye girince disk kullanımı %100'e çıkıyor 10 saniye sonra geri stabil değerlerine düşüyor. Bir çok yerde araştırdım ve sorunun HDD'den kaynaklandığı kanısına vardım. SSD kullanırsam sorunumun çözüleceği söyleniyor. SSD alana kadar örneğin Windows 7 kurarsam bu sorunu geçici olarak düzeltebilir miyim ? Ve diğer sorunum SSD aldığım taktirde FPS droplarımda da azalma olacak mıdır? Engin bilgileriyle beni aydınlatabilecek arkadaşımızın birisi yardım ederse çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Recep Baltaş "Ş" tuşunuz basmamış hocam. :D
Windows 7'de de o sıkıntı olabiliyor. Onun yerine hizmetlerden 2-3 hizmeti devredışı bırakmanı önereceğim. Bunların kısa veya uzun vadede herhangi bir soruna neden olacağını sanmıyorum ki kendim de kullanıyorum SSD'ye sahip olsam bile. :)
Öncelikle başlat menüsüne gelerek "hizmetler" yazın.
Daha sonra hizmetlerden şunları durdurun:
  • Arkaplan Akıllı Aktarım Hizmeti
  • Hızlı Getirme
  • Teslim En İyileştirme
  • Windows Update
  • Windows Search
  • Veri Paylaşımı Hizmeti

Duruma göre Windows Update geri açılabilir. Zaten devredışı bırakılsa bile bir şekilde kendi kendini yine aktif ediyor. Yaşamadım değil. :)
Düzenleme: Bunlar kesin olarak sorunu çözer demiyorum ama harddisk kullanırken de SSD'ye geçtikten sonra da bu ayarları hep kapalı tuttum. Ayarları yaptıktan sonra bir değişiklik gözlemlersiniz umarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı