Çözüldü Windows 10 format atılırken SSD'ye nasıl kurulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ethemcomert54

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
240 GB Kingston SSD
Merhaba, ben halihazırda işletim sistemi yüklü bir laptopa format atmak istiyorum ama format hakkında bazı sorularım var:
1. halihazırda Windows 10 yüklü bir PC'ye format atmadan önce sıfırlayıp mı format atmalıyım, çünkü temiz, sıfır kurulum istiyorum.
2. 2 diskim var, biri 240 GB SSD biri de 600 GB HDD, SSD'yi işletim sistemi ve diğer uygulamaları kurmak için kullanıyorum, HDD ise sadece fotoğraflar için. Windows'u SSD'ye kurmak istiyorum ama internetten gördüğüm kadarıyla o ekranda bir şeyler silinip biçimlendiriliyor, 2 disk varsa bile 4-5 tane gözüküyor."format sırasında işletim sisteminin nereye kurulacağını seçme ekranında ne yapmalıyım?"

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anladım peki sizce @turko35408'in de dediği gibi SSD'den ayrılan küçük dosyaları silmeli miyim?

Tabii hocam. Arkadaş doğru bilgi verdi, bir yanlış yok ortada. SSD'den ayrılmış olan küçük birimleri silin, sonrasında onlar tek birim içine toplanacak, bu noktada “yeni” diyeceksiniz ve aynı birimler temizlenmiş bir şekilde karşınızda belirecek, o belirecek olan birimlerden en yüksek GB'lı olanı seçeceksiniz ve Windows'u buraya kuracaksınız.
Sanırım siz Microsoft'a bulaşmak istemiyorsunuz. O zaman Rufus indirin. Herhangi bir flash belleği takın. Rufus'u çalıştırın. Ve sürüm seçip indirin.

Ekran görüntüsü 2023-05-04 035535.png

Ekran görüntüsü 2023-05-04 035448.png

İndirdiğiniz ISO'yu kaydedecektir. Bunu flash belleğe yazdırmak zorunda değilsiniz. Yukarıda belirttiğim yöntemi deneyin.

1 - İstediğiniz işletim sistemini ISO uzantısı olarak indirin.
2 - Rufus yazılımını indirin.
3 - Flash belleğinizi bilgisayara takın.
4 - Rufus'u açın ve indirdiğiniz ISO dosyasını ve yazmak istediğiniz flash belleğinizi seçin ardından başlatın.
5 - Flash bellek hazır olduktan sonra sisteme göre değişir BIOS'tan boot menüsünden flash belleği en üste getirin.( Bazı sistemlerde direkt olarak format diski takılıysa kurulum başlar. )
6 - Bu adım benim önerimdir eğer birden fazla depolama aygıtınız varsa işletim sistemini kuracağınız diskiniz hariç tüm disklerin SATA kablolarını çıkarın ve sadece kurulum yapacağınız diskiniz kalsın.
Bu sayede hem kurulum aşamasında disk bölümlerini karıştırmazsınız direkt çıkan her şeyi silip temiz kurulum yaparsınız.
Hem de Windows kurulumu yaparken birden fazla disk varsa işletim sisteminin bazı bileşenlerini de diğer disklere kuruyor ve bunun sonucunda mesela hard diskiniz var bu hard diski çıkartınca işletim sisteminizin çalışmaz.

Uefi format atarken formata ilk başladığımız şimdi yükle ekranında Shift+F10 tuşuna basıyorum açılan komut satırlarına sırasıyla

1- diskpart
2- list disk
3- selecet disk 0 (0 benim ssd ilk sırada gözüktüğü için sıfır yazıyorum)
4- clean

Bu adımları uygulandıktan sonra tüm diskler temizlenip,birleşiyor sadece ssd kalıyor ben formatı bu şekilde atıyorum bir yanlışlık varsa bende önerilerinize açığım.

Geri
Yukarı