Çözüldü Windows 10 Format Esnasında Mavi Ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

etyymynkasapp

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Temiz bir Windows 10 kurulumu yapmak isteyip diskleri temizledim, flash bellek oluşturdum ve bilgisayarıma reset attım. Bu resetten beri bilgisayarımı kullanamıyorum çünkü format atarken değişik kodlarla mavi ekran alıyorum.

RAM için Memtest86 yaptım ve 1 Pass için sıfır hataydı, ekran kartımı bir başkasıyla denedim yine hata aldım.

En fazla Windows dosyaları kopyalanıyora kadar gelebiliyor sonrası mavi ekran.
Format USB ile SSD kesinlikle çalışıyor onu başka bir PC'de denedim.
Deneyemediğim Anakart ve İşlemci kalıyor. Ne yapmalıyım?

• Ryzen 5 2600X
  • ASUS ROG B350-F
  • AMD RX 480
  • SanDisk Ultra II SSD
  • Corsair 2400MHz 2x8GB RAM

Sistem bu şekilde.

Çözüm
Tek RAM ile dener misiniz?
Merhaba. Sistemi bugüne kadar tüm slotlarda teker teker tek RAM ile denedim. Farklı ekran kartı, güç kaynağı, RAM, SSD ile de denedim. Sorunun anakart olabileceğini düşündüm, yeni anakartımda da devam etti.

Sonuç; hiç şüphelenmediğim işlemciydi, arkadaşımın bilgisayarında aynı işlemciden vardı ve bu kez mavi ekran almadan format atabildim. Windows’un açıldığını gördüm. Bugün de yeni aldım kartın iade işlemini başlatıp, işlemci siparişimi verdim. İlginize ve cevaplarınıza teşekkür ediyorum.
Aynı sorunu ben de yaşadım eski bir BIOS yükleyip format attım. Daha sonra güncel BIOS'u yükledim.

Merhaba, ben de bu dediğinizi yabancı bir forumda görüp denedim fakat o şekilde de işe yaramadı. Yine de şüphelerim var farklı bir BIOS sürümüyle tekrar deneyeceğim.

Merhaba, ben de bu dediğinizi yabancı bir forumda görüp denedim fakat o şekilde de işe yaramadı. Yine de şüphelerim var farklı bir BIOS sürümüyle tekrar deneyeceğim.

Farklı BIOS sürümleriyle de denedim fakat çözüm olmadı. Anakarttaki uyarı ışıklarının hiçbir rengi de yanmıyor neyin bozuk olduğunu bilmiyorum. Parça değiştireceksem bile neyi değiştirmem gerek bilmiyorum bilsem hemen değiştireceğim çünkü tonla ödevim var.

Tek RAM ile dener misiniz?
Merhaba. Sistemi bugüne kadar tüm slotlarda teker teker tek RAM ile denedim. Farklı ekran kartı, güç kaynağı, RAM, SSD ile de denedim. Sorunun anakart olabileceğini düşündüm, yeni anakartımda da devam etti.

Sonuç; hiç şüphelenmediğim işlemciydi, arkadaşımın bilgisayarında aynı işlemciden vardı ve bu kez mavi ekran almadan format atabildim. Windows’un açıldığını gördüm. Bugün de yeni aldım kartın iade işlemini başlatıp, işlemci siparişimi verdim. İlginize ve cevaplarınıza teşekkür ediyorum.

Çözüm

Enteresan bir arıza doğrusu. İşlemciler pek arıza çıkarmazlar. Hatta bir PC'nin içindeki en az arıza çıkaran bileşen diyebilirim.

Enteresan bir arıza doğrusu. İşlemciler pek arıza çıkarmazlar. Hatta bir PC'nin içindeki en az arıza çıkaran bileşen diyebilirim.
Benim de ilk kez tecrübe ettiğim bir arıza. Üstelik hiç hız aşırtma yapmadığım bir işlemci. İşlemci arızası hiç aklıma gelmemişti o yüzden en son denediğim parça işlemciydi. Neyse ki arkadaşıma da benzeri bir sistemi ben kurmuştum da kolayca parçaları deneyebildim.

Geri
Yukarı