Windows 10 format sonrası üretici uygulamaları yüklenmedi

DemasCze

Femtopat
Arkadaşlar derdim kısaca şöyle;
Bilgisayara ayarladan basit bir şekilde format atmak istedim ama Windows'ta bir problem çıktığını ve yapamadığını söylüyordu bana. Ben de Windows'un sitesinden Windows'u indirip flash bellek ile format attım. SSD ve HDD'lerimin ikisini de format sırasında sıfırladım, biçimlendirdim. Hatta HDD'yi format sonrası görmedi, yol atadım gördü. Her şey güzel ama sorun şu ki sanırım flash diskten kurduğum için Lenovo Legion laptopta normalde gelen appler, wallpaper vs gelmedi. Lenovo Vintage'ı kendim indirdim backgroundı internetten bulurum sorun değil fakat merak ettiğim şey bunlar anakartta mıydı? Yani şu anda ayarlardan girip normal bir şekilde flashbellek kullanmadan format atsam bu wallpaper, app vs gelecek mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üretici yazılımları sistemin anakartında bulunuyor olabilir. Windows 10 ayarlarından temiz kurulum/başlangıç yapmak ile Media Creation (Windows 10 yükleme medyası oluşturan araç) kullanıp temiz kurulum (format) yapmak tam olarak aynı şey değildir.

Bilgisayarını ilk aldığında üretici yazılımları yüklü olarak gelir ve bunu engelleyemezsin. Çünkü bu yazılımlar sistemin anakartında saklı olarak tutulur. Windows 10'un ayarlarından da temiz kurulum yaparsan sistemini ilk gün aldığın gibi (üretici yazılımları da içerisinde olarak) olacaktır ve üretici yazılımları karşına çıkacaktır.

Mesela Lenovo örneğini vermişsin. Ben de sana HP örneğini verebilirim. Bir yıl önce HP markalı bir dizüstü bilgisayar aldım ve içerisinde üretici/anlaşmalı ortaklarının hizmerleriyle (HP Support Assisant ve McAfee Antivirus) beraber Windows 10 işletim sistemime giriş yaptım. Sonraki zamanlarda sistemime temiz kurulum yapmak için Windows 10 ayarlarından temiz kurulum gerçekleştirdim ve bloatware (önceden yüklenmiş uygulamalar ve üretici yazılımları) yazılımlar yeniden sistemimde yüklenmişti.

İlerleyen zamanlarda Microsoft'un sitesinden Media Creation aracılığıyla Windows 10 ISO dosyasını indirip USB aygıtıma Rufus yardımıyla yazdırmıştım. Boot menüsünden temiz kurulum için hazırlanmış USB aygıtımı seçtim ve kurulumu tamamladım. Kurulum tamamlandıktan sonra üretici yazılımlarından iz kalmamıştı. Bu sayede üretici yazılımlarından kurtulmuştum.

Eğer senin için gerekli olan üretici yazılımları bulunuyorsa, üreticinin sitesinden indirebilme şansın olacaktır. Zaten sen de belirtmişsin. Bunun dışında isteğimiz dışında bu yazılımların yüklenmemesi gayet güzeldir.

Bir daha bilgisayarına temiz kurulum (format) yaparken Windows 10 ayarları yerine, Media Creation kullanarak yapmalısın. Hem bu sayede daha kısa sürede sistemine temiz kurulum yapıyorsun ve üretici yazılımlarından kurtulmuş oluyorsun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı